Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Masówka pod kopalnią Janina. Jest porozumienie (WIDEO, ZDJĘCIA)

19.07.2019 13:20 | 28 komentarzy | 14 190 odsłon | Michał Koryczan
Ostatnia aktualizacja: 19.07.2019 13:40

AKTUALIZACJA

Kilkuset pracowników Zakładu Górniczego Janina przyszło na piątkowe spotkanie z przedstawicielami związków zawodowych.

28
Masówka pod kopalnią Janina. Jest porozumienie (WIDEO, ZDJĘCIA)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Napięta sytuacja w libiąskiej kopalni panuje od tygodnia. Górnicy domagają się m.in. wyższych wynagrodzeń. Pracownicy przedstawili zarządowi swoje postulaty.

Doszło już do dwóch spotkań przedstawicieli związków zawodowych i górników z władzami spółki. W piątek miało dojść do kolejnych rozmów.

- Okazało się, że związki zawarły w czwartek porozumienie za naszymi plecami. Czujemy się oszukani. To porozumienie jest dla nas nieważne - mówił jeden z górników.

Jak czytamy w komunikacie TAURON Polska Energia, zgodnie z czwartkowym porozumieniem pracownikom kopalni ma zostać wypłacone średnio po tysiąc złotych brutto (w zależności od ilości przepracowanych dni roboczych w pierwszym półroczu 2019 r.).

W sierpniu z kolei mają się rozpocząć rozmowy Rady Społecznej dotyczące wzrostu wynagrodzeń pracowników grupy TAURON Wydobycie.

Niezwłocznie ma być także przeprowadzony audyt przez służby techniczne zakładów górniczych, co ma związek ze zgłaszanymi kwestiami dotyczącymi organizacji pracy i stany sprzętu górniczego.

W piątek na masówkę pod zakładem przyszło kilkaset osób. Udali się oni na spotkanie z przedstawicielami związków zawodowych.

- Wyjaśniliśmy sytuację. Pracownicy zaakceptowali warunki porozumienia. Jest wspólna wola, żeby dołożyć starań, aby w kopalni było jak najlepiej - powiedział Mirosław Lipowski, przewodniczący komisji zakładowej ZZ Kontra w ZG Janina.

- Jakie mieliśmy wyjście? Nie jesteśmy w związkach i nie możemy zrobić żadnego strajku, bo to byłoby nielegalne - powiedział jeden z górników po wyjściu ze spotkania.

Wspomnieć należy, że w czwartek z funkcji prezesa TAURON Wydobycie, a więc spółki, w skład której wchodzi ZG Janina, zrezygnował Sławomir Obidziński (pełnił funkcję od 4 czerwca).

Zobacz co działo sie podczas piątkowej masówki pod ZG Janina