Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Zarząd związku w szoku. Wywóz śmieci będzie droższy o 100 procent?

15.07.2019 12:08 | 10 komentarzy | 7 386 odsłon | Agnieszka Filipowicz

Na pytanie postawione w tytule odpowiedź będzie twierdząca, jeśli związek gospodarki komunalnej w Chrzanowie przyjmie jedyną ofertę, jaka wpłynęła na przetarg. Ofertę, która prawie o 100 procent przekracza wartość zamówienia.

10
Zarząd związku w szoku. Wywóz śmieci będzie droższy o 100 procent?
Po otwarciu jedynej oferty zarząd związku nie krył zaskoczenia
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Poniedziałkowy poranek w siedzibie Związku Międzygminnego Gospodarka Komunalna w Chrzanowie. Punktualnie o godzinie 10.30 ma nastąpić otwarcie ofert złożonych w przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów z Chrzanowa, Trzebini i Libiąża w najbliższych latach (od stycznia 2020 roku do września 2023).

Przy stole oprócz zarządu związku i prezesa ZGOK, zasiedli również przedstawiciele konsorcjum firm Przedsiębiorstwo Wielobranżowe MIKI oraz MIKI Recykling Sp. z o.o. Są dobrze znane na lokalnym rynku, bo zajmują się obecnie wywozem odpadów w gminach należących do związku. To one złożyły jedyną ofertę w przetargu. Kilka minut mija, zanim udaje się ją elektronicznie otworzyć.

Gdy wreszcie członkowie zarządu związku - przewodniczący Piotr Jaskólski, Andrzej Oczkowski oraz Włodzimierz Spitzer - widzą na ekranie cenę netto, na ich twarzach maluje się zaskoczenie. Konsorcjum za wykonanie usługi zażądało bowiem ponad 136 mln zł, podczas gdy wartość zamówienia skalkulowana przez związek wynosiła nieco ponad 75 mln zł.

- Takie są realia rynku. Gdyby nie to, że działam już na tym rynku, przedstawiłbym ofertę wyższą jeszcze o 20 procent - powiedział „Przełomowi" właściciel PW MIKI Mieczysław Jakubowski.

- Tego się nie spodziewałem. Myślałem, że najwyższa oferta nie przekroczy 100 milionów zł - skomentował na gorąco członek zarządu związku Andrzej Oczkowski.

Na razie nie wiadomo, co zrobi ZMGK. Opcje są dwie - unieważnienie przetargu i ogłoszenie kolejnego lub przyjęcie oferty. W tym drugim wariancie oznaczałoby to podwyżkę opłaty za śmieci o około 100 procent.

Więcej w papierowym wydaniu gazety.