Nie masz konta? Zarejestruj się

Powiat chrzanowski

Szpital ma zapasy, ale brakuje kluczowych leków w aptekach

11.07.2019 18:24 | 2 komentarze | 2 873 odsłony | Agnieszka Filipowicz

Co z tymi lekami? Zadają sobie pytanie chorzy na cukrzycę, tarczycę czy nadciśnienie. Deficyt leków odczuwalny jest w całej Polsce, także w powiecie chrzanowskim.

2
Szpital ma zapasy, ale brakuje kluczowych leków w aptekach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Apteka w centrum Trzebini. Magister farmacji sprawdził dziś dla "Przełomu", których leków brakuje tu najbardziej. Okazuje się, że przede wszystkim tych dla cierpiących na choroby endokrynologiczne, leków długo działających dla cukrzyków i specyfików dla chorych na nadciśnienie.

- Tak naprawdę tych leków już od paru miesięcy jest mało w hurtowniach. Bo są wysyłane za granicę. Tam firmy farmaceutyczne mogą po prostu więcej zarobić na ich sprzedaży, a u nas cena jest regulowana - tłumaczy.

Halina Nowak, prezes chrzanowskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków zaznacza, że na razie większego problemu z lekarstwami w Chrzanowie jeszcze nie widać. Ale może się pojawić, gdy deficyt leków w aptekach dla cukrzyków potrwa dłużej.

- Zwykle lekarze przepisują recepty na te leki na trzy miesiące - wyjaśnia. Krótkotrwałe braki nie są więc jeszcze bardzo odczuwalne.
Problem z lekami zaczynają mieć jednak niektóre szpitale w Polsce, co podają media. Artur Baranowski, dyrektor Szpitala Powiatowego zapewnia jednak, że pacjentów jego placówki to nie dotyczy.
- Mamy pewien zapas i gwarancje ciągłości dostaw leków - podkreśla.

Dziś minister zdrowia Łukasz Szumowski zapewnił, że leki, których brakowało, już dotarły do Polski.
Jak podaje money.pl, pracownicy Narodowego Funduszu Zdrowia i Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego będą od poniedziałku 15 lipca udzielać informacji za pośrednictwem Telefonicznej Informacji Pacjenta, dostępnej pod bezpłatnym numerem: 800 190 590. Będą również udzielali informacji o dostępności zamienników leków.