Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Najniższa emerytura od ZUS Chrzanów to 1,63 zł

23.05.2019 19:00 | 8 komentarzy | 5 451 odsłon | Tadeusz Jachnicki

Najwyższa to ponad 13 tysięcy złotych. Jak wyglądamy na tle innych mieszkańców Małopolski?

8
Najniższa emerytura od ZUS Chrzanów to 1,63 zł
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Oddziały ZUS w naszym województwie wypłacają emerytury prawie 500 tys. osób. Małopolski emeryt otrzymuje co miesiąc z ZUS średnio 2,2 tys. złotych.

Najwyższą emeryturę w regionie wypłaca sądecki ZUS. Ponad 15,5 tys. zł otrzymuje mężczyzna, który skorzystał ze świadczenia po ukończeniu 80 roku życia i przepracował 57 lat. Nie jest to najwyższa wypłata w Polsce. Są emeryci, którzy wypracowali świadczenie w wysokości przekraczającej 20 tys. złotych. Emerytka z kujawsko-pomorskiego otrzymuje od ZUS ponad 22 tys. zł, podobnie jak emeryt z Lublina. Łączy ich to, że oboje przepracowali po 61 lat i przeszli na emeryturę dopiero po skończeniu 80 lat.

Jak wynika z danych ZUS, tak wysokie świadczenia otrzymują osoby, które mają długi staż pracy a na emeryturę zdecydowały się przejść wiele lat po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego. Na wysokość emerytury składa się bowiem kapitał wypracowany podczas aktywności zawodowej i przewidywana długość życia po przejściu na emeryturę. Czyli im dłużej pracujemy, tym więcej składek zgromadzimy. Jednocześnie opóźniając przejście na emeryturę skracamy przewidywany czas jej wypłaty, dlatego świadczenie zdecydowanie wzrasta.

- Z drugiej strony z roku na rok rośnie liczba emerytur kilkugroszowych - informuje Anna Szaniawska, regionalny rzecznik ZUS w województwie małopolskim.
Najniższe świadczenie w naszym województwie wynosi 23 grosze. Otrzymuje je kobieta, która przepracowała tylko 5 dni. Natomiast najniższa emerytura w Polsce wypłacana jest kobiecie z województwa zachodniopomorskiego, która otrzymuje 4 grosze. Staż zawodowy tej osoby był niewiele dłuższy niż miesiąc.

 

Najwyższe i najniższe świadczenia wypłacane przez małopolskie oddziały ZUS:

Odział ZUS            Najwyższa emerytura             Najniższa emerytura

w Krakowie                   12 760 zł                                37 groszy
w Nowym Sączu            15 559 zł                                23 grosze
w Chrzanowie               13 129 zł                                  1,61 zł
w Tarnowie                     9 537 zł                                  5,31 zł