Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Jak firmy HR wyszukują pracowników?

08.05.2019 14:09 | 0 komentarzy | 1 053 odsłona | red

Materiał promocyjny

Ze względu na dużą oszczędność czasu, energii, a także i pieniędzy, część firm decyduje się na to, by działania związane z rekrutacją powierzyć agencjom pracy. Wiąże się to z szeregiem korzyści i jest większe prawdopodobieństwo, że do firmy przyjęta jest osoba mająca wymagane kompetencje.

0
Jak firmy HR wyszukują pracowników?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

To, co może zastanawiać to metody, jakimi posługują się firmy HR. Jak to robią, by dotrzeć do najlepszych? Przede wszystkim mają na tej płaszczyźnie duże doświadczenie. Wiedzą, z czego korzystają poszczególne grupy kandydatów, co jest dla nich ważne i na co zwracać uwagę. Jak przebiegają realizowane przez nie rekrutacje stałe?

Z czego wynikają sukcesy agencji?

Wszystkie firmy HR mają ogromne doświadczenie w szukaniu, zatrudnianiu. Specjalizują się w analizach rynku pracy, obserwują wszystkie zachodzące na nim zmiany i potrafią na nie reagować. Najczęściej posiadają swoje własne bazy kandydatów i know-how dotyczący pozyskiwania osób, jakie w danym momencie nie są na rynku aktywne. Dzięki temu w zależności od potrzeb firmy, jaka potrzebuje pomocy, sprawnie potrafią znaleźć zarówno większą grupę pracowników, jak i jedną osobę, która musi być w jakiejś dziedzinie specjalistą.

Jak przebiegają rekrutacje stałe?

Każdy klient, który zgłasza się do firmy HR, musi sprecyzować, kogo potrzebuje, jaki jest idealny profil kandydata i czym będzie się zajmował w firmie. Na podstawie tych informacji, fachowcy sporządzają odpowiednie ogłoszenie o pracę i zamieszczają na stronach branżowych, na tablicach ogłoszeń i w innych miejscach, w jakie zaglądają osoby, które mogą sprawdzić się na danym stanowisku. Treść ogłoszenia tworzą w taki sposób, by była atrakcyjna dla konkretnej grupy kandydatów i nakłoniła ich do aplikowania. W zależności od wymagań pracodawcy, rekrutacja może być jawna, gdzie dokładnie wymienia się firmę, która szuka pracowników, lub ukryta, gdzie uwzględnione są oczekiwania wobec przyszłego pracownika, ale nazwa firmy nie pada.

W odpowiedzi na zachęcającą ofertę o pracę może przyjść wiele zgłoszeń. Pracownicy firmy HR wiedzą, w jaki sposób spośród nieraz setek CV wybrać te, które najpełniej odpowiadają profilowi idealnego kandydata. Następnie prowadzi się rozmowy kwalifikacyjne, a podczas ich trwania weryfikuje się podane w dokumentach informacje, sprawdza wiedzę i kompetencje. Każdy z wymienionych etapów jest ważny i każdy jest traktowany odrębnie i z dbałością o szczegóły. Istotne jest to, że pracodawca ma wgląd we wszystkie działania.

Czego unika się, powierzając rekrutacje stałe?

Dobry i odpowiedzialny pracownik, to stabilny rozwój firmy. Jeśli pracodawca prowadzi rekrutacje sam i nie poświęca jej zbyt wiele czasu, może mieć to dla niego złe skutki. Wśród najbardziej dotkliwych jest poniesienie kosztów. Osoba, która się nie sprawca na swoim stanowisku musi być zwolniona. Oznacza to, że ponownie prowadzi się rekrutację, kieruje na badania i szkoli. Nie mając przy tym pewności, że sytuacja się nie powtórzy. Stawiając na wsparcie firmy z zewnątrz, która się na tym zna, można tego uniknąć.

Materiał promocyjny