Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

Wymienili 46 kilometrów torów

09.04.2019 15:00 | 6 komentarzy | 4 803 odsłony | Tadeusz Jachnicki

Dobiega końca przebudowa drugiego peronu na stacji Jaworzno Szczakowa. To roboty w ramach wartej 300 mln złotych inwestycji modernizacji torów na trasie kolejowej pomiędzy Jaworznem a Trzebinią.

6
Wymienili 46 kilometrów torów
Zdjęcie poglądowe
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Z kolei lokalne centrum sterowania, jak informuje PKP PLK, w rozbudowanej nastawni na stacji w Jaworznie już zostało wyposażone w nowoczesne urządzenia sterowania ruchem kolejowym zapewniające bezpieczeństwo na odcinku do Trzebini.

Na tej trasie wymieniono już 46 km toru, 25 km sieci trakcyjnej, 33 rozjazdy oraz urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Prace objęły także obiekty inżynieryjne. Obecnie wykonawca przebudowuje drugi tor na linii wraz całą infrastrukturą (jak sieć trakcyjna czy obiekty inżynieryjne).

Podróżni już korzystają z przebudowanych peronów na przystankach Jaworzno Ciężkowice oraz Balin. Perony są wyższe, mają nową nawierzchnię i oświetlenie, będą także nowe wiaty.

Dzięki modernizacji linii E30 na odcinku Jaworzno Szczakowa - Trzebinia zwiększy się przepustowość linii, a dostosowanie jej do prędkości 160 km/h znacznie skróci czas przejazdu m.in. na trasie Katowice - Kraków.

Zakończenie prac planowane jest w IV kwartale 2019 roku. Wartość modernizacji to 296 mln zł netto. Na linii Katowice - Kraków zakończenie wszystkich prac planowane jest w 2020 roku. Wówczas najszybsze pociągi pokonają trasę w ok. 1 godzinę. Wartość projektu Katowice - Kraków to ok. 2 mld zł netto.