Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Stracił zasiłek chorobowy, bo na L4 … biegł w maratonie

08.02.2019 17:25 | 2 komentarze | 7 952 odsłon | Marek Oratowski

Chrzanowski ZUS w ubiegłym roku obniżył i cofnął świadczenia w razie choroby i macierzyństwa ponad 1900 osobom na kwotę aż 4,5 miliona złotych.

2
Stracił zasiłek chorobowy, bo na L4 … biegł w maratonie
Nie wszyscy pracownicy prawidłowo wykorzystywali zwolnienia lekarskie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zakład Ubezpieczeń Społecznych kontroluje zarówno prawidłowość orzekania o czasowej niezdolności do pracy, jak i wykorzystania zwolnień lekarskich. Chrzanowski oddział ZUS w efekcie kontroli przeprowadzonych od stycznia do grudnia 2018 r. wydał 394 decyzji wstrzymujących wypłatę zasiłków chorobowych na kwotę niemal 2,8 miliona złotych.

- Na przykład pracownik w czasie zwolnienia lekarskiego uczestniczył w kursie prawa jazdy. W czasie gdy jechał z instruktorem, zauważył go członek zarządu firmy, w której pracował. Inna osoba przebywająca na L4 wystartowała w biegu. Listę zawodników maratonu wraz ze zdjęciami chorego z imprezy dostarczył do ZUS jego pracodawca. W obu tych przypadkach zasiłek chorobowy został cofnięty - wylicza Anna Szaniawska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie małopolskim.

Zakład ma również obowiązek obniżenia podstawy obliczenia wypłacanego zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego w przypadku, gdy u danej osoby ustał tytuł ubezpieczenia (na przykład rozwiązała umowę o pracę). Z tego powodu w ubiegłym roku ZUS w Chrzanowie obniżył wypłaty przeszło tysiąca osób na sumę niemal 1,6 mln zł.

Do wprowadzenia obowiązkowego elektronicznego zwolnienia lekarskiego, co nastąpiło 1 grudnia 2018 r., każdy musiał w ciągu 7 dni od otrzymania zwolnienia przedstawić je pracodawcy. Jeżeli tego nie zrobił, to Zakład Ubezpieczeń Społecznych obniżał o 25 procent świadczenie za każdy kolejny dzień spóźnienia, począwszy od 8 dnia. Z tego tytułu w poprzednim roku ograniczone wypłaty w Chrzanowie i gminach podległych pod chrzanowski oddział ZUS sięgnęły 32,2 tysiąca złotych i dotknęły 513 osób. Od 1 grudnia, czyli od momentu uruchomienia obowiązkowych e-zwolnień, takie sytuacje nie mają już miejsca.