Nie masz konta? Zarejestruj się

Powiat chrzanowski

Skutki nowych przepisów odczują... pacjenci

12.01.2019 14:47 | 0 komentarzy | 8 669 odsłon | Eliza Jarguz-Banasik

Szpital Powiatowy w Chrzanowie nie spełnia nowych norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych. Jeżeli nie zwiększy obsady, na większości oddziałów trzeba będzie zlikwidować część łóżek.

0
Skutki nowych przepisów odczują... pacjenci
Jeżeli szpital nie zatrudni dodatkowych pielęgniarek, trzeba będzie ograniczyć liczbę łóżek na oddziałach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Od stycznia zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia wskaźnik zatrudnienia pielęgniarek jest zależny od liczby łóżek. W zależności od profilu oddziału, wskaźniki się różnią. Na oddziale zachowawczym to 0,6 pielęgniarki na łóżko, na oddziale zabiegowym - 0,7, na oddziale pediatrycznym zachowawczym - 0,8, a na oddziale pediatrycznym zabiegowym - 0,9.

Większość szpitali ma problem z wypełnieniem norm, bo pielęgniarek w całym kraju brakuje. W chrzanowskim szpitalu jest podobnie.

- By spełnić nowe normy należałoby zatrudnić 76 pielęgniarek i 7 położnych - mówi Alicja Dobranowska, p.o. dyrektora Szpitala Powiatowego w Chrzanowie.

Wzrost zatrudnienia to także wzrost kosztów, a sytuacja finansowa szpitala jest trudna. Jeżeli jednak nie znajdą się pieniądze i personel chętny do pracy, na wielu szpitalnych oddziała trzeba będzie zlikwidować łóżka.

Wydłużą się kolejki do przyjęcia, a pacjenci będą dłużej czekać na planowe zabiegi i operacje.