Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Czeka nas podwyżka? Na razie nie było o tym mowy, ale...

15.11.2018 08:07 | 10 komentarzy | 7 860 odsłon | Eliza Jarguz-Banasik

Wydaje się przesądzone, że w przyszłym roku mieszkańcy gmin obsługiwanych przez Związek Międzygminny Gospodarka Komunalna w Chrzanowie zapłacą więcej za wywóz śmieci. Decyzję dotyczącą zmiany stawek podejmie już jednak nowe zgromadzenie.

10
Czeka nas podwyżka? Na razie nie było o tym mowy, ale...
Na ostatnim spotkaniu w tej kadencji zgromadzenie związku śmieciowego nie zgodziło się na wprowadzenie zakazu odbierania od mieszkańców trawy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przewodniczący zarządu ZMGK przyznaje, że podwyżka wydaje się nieunikniona (prawdopodobnie w połowie przyszłego roku). Nie potrafi jednak powiedzieć dziś, ile wyniesie. Stawki muszą iść w górę, bo co roku wzrasta opłata marszałkowska (jej wysokość ustala rząd). Pod koniec przyszłego roku kończą się też umowy na wywóz śmieci i trzeba wybrać nowego wykonawcę.

- Przetarg na nowy okres trzeba ogłosić wcześniej. Myślę, że zaraz na początku 2019 r. - mówi Przemysław Deda, przewodniczący zarządu ZMGK.

We wtorek odbyło się ostatnie posiedzenie zgromadzenia w tej kadencji. O nowych stawkach nie było mowy. Członkowie zgodzili się natomiast, by zlikwidować podział na trzy sektory (Chrzanów, Libiąż, Trzebinia) i w przyszłym roku - zamiast trzech przetargów- ogłosić jeden duży. ZMGK liczy, że dzięki temu oferty mogą być tańsze.

Zgromadzenie nie zgodziło się za to na wprowadzenie całkowitego zakazu odbioru od mieszkańców trawy. O tym, czy związek wróci do proponowanego rok temu rozwiązania, by odpady zielone były odbierane w specjalnych pojemnikach, a nie w workach, zdecydują już nowi przedstawiciele gmin w związku.  Wkrótce ZMGK ma przedstawić wyliczenia, ile kosztowałaby ta zmiana, a gminy zdecydują, czy i kto wyposaży posesje w dodatkowe kubły, a przede wszystkim kto za to zapłaci.