Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Z jednej strony polskie barwy narodowe, a z drugiej...

08.11.2018 19:47 | 7 komentarzy | 7 112 odsłon | Eliza Jarguz-Banasik

Biało-czerwone czy czerwono-białe? To zależy od której strony patrzy się na flagi wywieszone na słupach oświetleniowych wzdłuż alei Henryka w Chrzanowie. Jedni widzą polskie barwy narodowe, a drudzy flagę Monako.

7
Z jednej strony polskie barwy narodowe, a z drugiej...
Flagi wywieszone na alei Henryka wyglądają odświętnie. Niektórzy mają jednak wątpliwości, czy aby na pewno to polskie barwy narodowe, a nie barwy Monako.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Niektórzy przechodnie uważają, że flagi powinny wisieć odwrotnie: białą częścią od strony ulicy, a czerwoną przy słupie.

- Teraz wyglądają, jak barwy Monako albo Indonezji. Informowałem o tym urząd, ale nikt niczego nie zmienił. To paranoja. Wygląda to komicznie - mówi Bogdan Marcinkowski, który napisał w tej sprawie do redakcji.

Co na to burmistrz?

- Nie zmienialiśmy ułożenia flag, bo wiszą dobrze. Proszę przeczytać Ustawę o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej - prosi Ryszard Kosowski.

W ustawie czytamy, że  barwami RP są kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego.

„(...) w układzie pionowym kolor biały umieszcza się po lewej stronie płaszczyzny oglądanej z przodu(...)" - wynika z przepisów.

- Dostosowaliśmy się do kierunku ruchu samochodowego na alei Henryka. Z perspektywy kierowców biała część flagi jest po lewej stronie, a więc zgodnie z ustawą - podkreśla burmistrz.

Ale idący od góry alei Henryka przechodnie po lewej stronie mają już kolor czerwony... Może gdyby flagi były dwustronne, nie byłoby tylu wątpliwości.