Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Artyści wystąpili na zapomnianym cmentarzu (WIDEO)

20.10.2018 16:00 | 10 komentarzy | 6 038 odsłon | Marek Oratowski

W sobotnie popołudnie grupa osób zebrała się na cmentarzu wojennym w Chrzanowie. Dającym do myślenia występem chcieli przypomnieć o tym miejscu.

10
Artyści wystąpili na zapomnianym cmentarzu (WIDEO)
Aktorzy w sposób symboliczny pokazali, że pamiętają o żołnierzach zmarłych sto lat temu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Nie wszyscy chrzanowianie wiedzą, że za cmentarzem żydowskim jest cmentarz z okresu pierwszej wojny światowej. Spoczywa tam prawdopodobnie 222 żołnierzy zmarłych na skutek odniesionych ran. W tej grupie są m.in. Polacy, Austriacy,, Czesi, Węgrzy, Rosjanie i Włosi.

- W Chrzanowie obywa się właśnie plener plastyczny, organizowany przez MOKSiR z okazji stulecia odzyskania niepodległości. Jego opiekunem artystycznym jest prof. Czesław Dźwigaj. Uczestnicy pleneru postanowili zorganizować Performens "Szacunek", by zwrócić uwagę na to miejsce. Ma to być też taki artystyczny krzyk: nigdy więcej wojny! - wyjaśnił zapowiadający wydarzenie Antoni Dobrowolski.

- Chcemy zaznaczyć, że to miejsce jest wyjątkowe. To nie tylko pofalowana ziemia, ale leżą tutaj konkretni ludzie. Jesteśmy im winni pamięć i szacunek. Oczywiście nie jesteśmy pierwszymi osobami, które zainteresowały się tym cmentarzem. Chcielibyśmy, by stanęła tu jakaś tablica, a teren był porządkowany. A pamięć o tym cmentarzu wróciła do ludzi, jak nasi aktorzy na koniec występu - zaznaczyła jedna z uczestniczek artystycznego wydarzenia Anna Siek z Siedlca k. Krzeszowic.

Obejrzyjcie, jak artyści wyrazili swój szacunek dla pochowanych w tym miejscu.