Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Możemy już oglądać unikatowe zdjęcia sprzed stu lat

24.09.2018 17:37 | 21 komentarzy | 5 179 odsłon | Marek Oratowski

Na otwartej w poniedziałek wystawie w Domu Urbańczyka w Chrzanowie miłośnicy historii w stulecie niepodległości mogą zobaczyć zdjęcia i inne eksponaty z pierwszej wojny światowej, pochodzące także z lokalnych archiwów.

21
Możemy już oglądać unikatowe zdjęcia sprzed stu lat
Żołnierze przed ciężkim karabinem maszynowym. Eksponowane na wystawie zdjęcie sprzed stu lat pochodzi z archiwum parafii św. Mikołaja w Chrzanowie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wystawa zorganizowana przez muzealników z okazji stulecia odzyskania niepodległości nosi tytuł "Burza, o którą modliły się pokolenia polskie". Poświęcona jest pierwszej wojnie światowej, podczas której zaborcy stanęli naprzeciwko sobie, co było bardzo ważnym czynnikiem w walce Polaków o odzyskanie wolnej ojczyzny.

Zgromadzone eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Muzeum w Chrzanowie oraz prywatnych kolekcjonerów. Bardzo dobrze ilustrują realia życia w przeddzień 11 listopada 1918 roku. Między innymi prezentowane są zdjęcia z archiwum parafii św. Mikołaja w Chrzanowie, pokazujące walkę na froncie, warunki panujące w szpitalach polowych oraz zniszczenia wywołane działaniami wojennymi.

Kuratorami wystawy są pracownice chrzanowskiego muzeum Marta Gawor i Luiza Trybuś. Ekspozycję można zwiedzać do 28 listopada.