Nie masz konta? Zarejestruj się

Powiat chrzanowski

Zagrzmi, będzie wiało i może padać grad

14.08.2018 10:57 | 5 komentarzy | 5 665 odsłon | Eliza Jarguz-Banasik

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Chrzanowie ostrzega przed burzami, które we wtorek mogą przejść nad powiatem chrzanowskim. Sprawdź, czy wiesz, jak się zachować podczas burzy.

5
Zagrzmi, będzie wiało i może padać grad
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zagrzmieć może w godzinach od 12 do 20. Z komunikatu Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wynika, że opady deszczu wyniosą od 30 do 40 mm, a porywy wiatru mogą osiągnąć prędkość do 70 km/h.

- Miejscami może też padać grad - ostrzega PCZK w Chrzanowie.

Jak zabezpieczyć się przed burzą? I co zrobić, gdy złapie nas w trakcie jazdy samochodem albo nad wodą? Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Chrzanowie opublikowało zbiór dobrych praktyk.

W trakcie gwałtownych wyładowań atmosferycznych najlepiej schronić się w budynku. Nigdy pod drzewami, w rejonie słupów czy linii energetycznych ani na przystankach autobusowych czy tramwajowych o lekkich konstrukcjach. Należy unikać otwartych przestrzeni, a gdy nie ma takiej możliwości, wykorzystać zagłębienia terenu (rów, dół) i tam się schronić. Nie wolno siadać ani kłaść się na ziemi, ale przykucnąć. Bezwzględnie odsunąć się od metalowych elementów i nie dotykać ich.

Jeżeli jesteśmy w domu, to jeszcze przed nadejściem burzy, warto usunąć z balkonów, tarasów i parapetów kwiaty i inne przedmioty. W momencie silnego wiatru mogą stwarzać dla nas zagrożenie. Należy zamknąć okna i drzwi, wyłączyć urządzenia elektryczne oraz gazowe. Dobrze mieć pod ręką latarkę oraz naładowany telefon komórkowy.

Gdy burza złapie nas w trakcie jazdy samochodem, należy zwolnić, a najlepiej zatrzymać się na poboczu lub parkingu i włączyć  światła awaryjne. I w takiej sytuacji najlepiej poszukać bezpiecznego schronienia w najbliższym budynku.

Jeśli grzmi, a przebywamy właśnie nad akwenem, należy jak najszybciej wyjść z wody.