Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Libiąscy radni przeciw obniżeniu pensji burmistrza

20.06.2018 13:39 | 23 komentarze | 6 071 odsłon | Marek Oratowski
Ostatnia aktualizacja: 21.06.2018 13:55

Od 1 lipca zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów mają zostać obniżone pensje wójtów i burmistrzów nawet o 20 procent. Jednak libiąscy radni w środę zagłosowali przeciw obcięciu uposażenia burmistrza.

23
Libiąscy radni przeciw obniżeniu pensji burmistrza
Libiąscy radni w dyskusji podnosili, że obniżka pensji burmistrza nie jest zasadna
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Temat wywołał ożywioną dyskusję. Radny Wacław Drozdowicz przekonywał, że uchwała zakładająca zmniejszenie pensji burmistrza jest motywowana tylko względami politycznymi. Przypomniał, że chwilę wcześniej burmistrz uzyskał absolutorium za wykonanie budżetu w 2017 r. Jan Pietruszka stwierdził, że zmniejszanie zarobków szefów gmin może skutkować tym, iż praca w samorządzie będzie nieatrakcyjna finansowo dla osób najbardziej kompetentnych na takie stanowiska.

Wiceprzewodniczący rady Dariusz Derendarz zaznaczył, że trzeba zacząć rozmawiać o wysokości zarobków burmistrza. Jego zdaniem powinny być one zależne od wysokości gminy i realizowanego w niej budżetu.

Sam burmistrz też wyraził swoje zdanie na temat uchwały.

- Nakłady na inwestycje w ciągu 10 lat, gdy jestem burmistrzem, wzrosły z 2 do 20 milionów złotych. Do dyspozycji mieszkańców jestem 24 godziny na dobę. I w nagrodę za to wszystko mam mieć obniżoną pensję. To daleko nieuczciwe - przekonywał Jacek Latko.

Radni niemal jednomyślnie (od goósu wstrzymali się Zygmunt Sroka i Kazimerz Saternus) zagłosowali przeciw uchwale. Zakładała zmniejszenie wynagrodzenia zasadniczego burmistrza z 5635 zł do 4800 zł, oraz dodatku specjalnego z 3094 zł do 2760 zł. Dodatek funkcyjny miał pozostać na poziomie 2100 zł. Do tego dochodzi jeszcze dodatek za wieloletnią pracę (do tej pory było to 1127 zł).

Wojewoda może teraz w trybie nadzoru sprawowanego nad samorządami nakazać dostosowanie pensji burmistrza do nowych przepisów. Jednak rada miasta może wystąpić w tej sprawie do sądu, a sprawa prawdopodobnie przeciągnie się do wyborów. Jednak są też prawnicy twierdzący, że - mimo stanowiska rady miejskiej - burmistrz od 1 lipca z automatu będzie pobierał niższe uposażenie.

W przyszłym tygodniu podobna dyskusja czeka radnych powiatowych. Zajmą się uchwałą zakładająca obniżkę pensji pobieranej przez starostę Janusza Szczęśniaka o ponad 1100 złotych.