Nie masz konta? Zarejestruj się

Płaza

Szkoda przegapić taką okazję

17.05.2018 21:30 | 0 komentarzy | 6 998 odsłon | Eliza Jarguz-Banasik

Przez dwa dni, w sobotę i niedzielę, zwiedzać można zabytkowy piec kręgowy w Płazie w ramach XX Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. W programie są też m.in. przejażdżki drezyną, zwiedzanie kamieniołomu i wystawa archiwalnych zdjęć z czasów świetności zakładu wapienniczego.

0
Szkoda przegapić taką okazję
Piec kręgowy w Płazie. Fot. Stanisław Garlicki
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Odwiedzając w ten weekend Płazę można się na chwilę przenieść w czasie. Piec kręgowy powstał pod koniec XIX wieku. Na pierwszy rzut oka przypomina sporych rozmiarów drewnianą stodołę. To jednak obiekt wyjątkowy. Jest najlepiej zachowanym tego typu urządzeniem w Polsce i unikatem w skali europejskiej. Na co dzień niedostępny dla zwiedzających.

- Z piecem kręgowym w Płazie wiąże się wiele ciekawych historii i osób. Nie chcę zdradzać wszystkiego, bo o tym będzie można usłyszeć podczas zwiedzania. Wspomnę jedynie o Stanisławie Retingerze - właścicielu pieca i znanym krakowskim adwokacie. Budowniczym był natomiast Adam Boznański - ojciec słynnej malarki Olgi. Opowiemy o technologii pracy zabytkowego pieca. Zwiedzający będą mogli wejść do pojedynczych komór - mówi Małgorzata Zbroszczyk, koordynatorka imprezy z ramienia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie i wiceprezeska Stowarzyszenia „Za Piecem" w Płazie.

Zwiedzanie zaplanowano w sobotę i niedzielę w godzinach od 10 do 18. W programie jest też spacer po kamieniołomie, przejażdżki drezyną czy zwiedzanie Muzeum Życia Codziennego w Płazie z gospodarzem. Na niektóre z punktów obowiązują zapisy. Szczegółowy program dostępny tutaj.