Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Wsiadajcie na rowery. W Małopolsce są świetne trasy, rajdy i wyścigi

03.05.2018 09:41 | 0 komentarzy | 6 445 odsłon | Alicja Molenda

W ciągu najbliższych lat w Małopolsce powstanie ok. 1000 km tras rowerowych, ale już teraz mieszkańcy i turyści mają ich wiele do dyspozycji. Poczytajcie o rowerowym potencjale naszego regionu.

0
Wsiadajcie na rowery. W Małopolsce są świetne trasy, rajdy i wyścigi
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Sonda

Czy na rondzie przy ul. Oświęcimskiej w Chrzanowie powinien stanąć pomnik rotmistrza Pileckiego

National Geographic Polska opublikował niedawno listę najciekawszych tras rowerowych z całego kraju. Wśród zaledwie ośmiu propozycji znalazły się dwa szlaki rowerowe właśnie z Małopolski. - Znany magazyn dostrzegł 28-kilometrowy szlak prowadzący przez Pustynię Błędowską, któremu powinien sprostać nawet największy amator jazdy na rowerze. Wśród proponowanych tras wymieniono także trasę po Beskidzie Niskim - to nie tylko 83 kilometry zapierających dech w piersiach widoków, ale też podziwiania najpiękniejszych zabytków architektury drewnianej oraz obcowania z kulturą Łemków - wymienia marszałek Jacek Krupa.

Aby wybrać najlepszy wariant podróży, oprócz tras rekomendowanych przez National Geographic Polska, warto sprawdzić też przygotowaną przez Województwo Małopolskie listę propozycji rowerowych wycieczek po naszym regionie. Jest tam aż 50 tras. Ich opisom towarzyszą ciekawostki na temat najciekawszych miejsc znajdujących się po drodze, informacje o wzniesieniach do pokonania czy mapy, które można wydrukować lub zapisać w telefonie i zabrać ze sobą w podróż. Na stronie internetowej malopolska.pl można także zobaczyć relacje wideo z wycieczek rowerowych po wybranych trasach.

Rajdy rodzinne i wyścigi

Kto lubi wsiadać na siodełko, aby przeżyc sportową przygodę, ma okazję do tego  w najbliższą sobotę - 5 maja. Rodzinny rajd rowerowy z Krakowa do Trzebini. Oprócz przejazdów na trasach o różnych poziomach trudności, czekają również konkursy, gry i zabawy. Takich Rodzinnych Rajdów Rowerowych bedzie siedem.  Kolejne w Nowy Targu (19 maja), Szczucinie (17 czerwca), Gorlicach (24 czerwca), Przeciszowie (7 lipca), Dobczycach (8 lipca) i Alwerni (22 lipca).

W tym roku zwiedzić region będzie można także podczas Małopolska Tour (wydarzenia w czterech małopolskich miastach z wielkim finałem 9 września w Oświęcimiu).

Małopolska zaprasza też do udziału w Małopolska Joy Ride Festiwal (25-27 maja w Kluszkowcach) oraz Małopolska Joy Ride Zakończenie Sezonu (21-23 września, Zakopane Harenda). Małopolska Joy Ride Festiwal to wielkie rowerowe święto - 2000 zawodników, 8 dyscyplin rowerowych i prawie 60 wystawców na targach rowerowych. Wśród konkurencji są m.in. szybkie zjazdy z przeszkodami (ostre zakręty, widowiskowe skocznie i poduszki pneumatyczne), a także tor modułowy, który zawodnicy muszą pokonać bez pedałowania, wspomagając się tylko siłą grawitacji.

Wszystkich, którzy będą chcieli jeszcze raz przeżyć emocje związane z ekstremalną jazdą na rowerze, Małopolska zaprasza dodatkowo na specjalny pokaz akrobacji rowerowych, który odbędzie się 2 czerwca w Skawinie. Podobnie jak w latach ubiegłych,  będzie też wspierać uznane imprezy rowerowe - Tour de Pologne i Małopolski Wyścig Górski.

Powstają nowe trasy

Małopolska realizuje obecnie największy w Polsce projekt budowy tras rowerowych. Połączą główne miasta i najciekawsze turystycznie oraz przyrodniczo miejsca w regionie. W ciągu najbliższych lat powstanie ok. 1000 km tras rowerowych, ale już teraz mieszkańcy i turyści mają do dyspozycji część z nich. Wśród najważniejszych zrealizowanych odcinków w ramach Velo Małopolska są:

Wiślana Trasa Rowerowa od Drwini do Szczucina (91 km)
Wiślana Trasa Rowerowa od Brzeszcz do Skawiny wraz z kładką na Skawince (84 km)
VeloDunajec od Ostrowa do Wietrzychowic (26 km)

Do dyspozycji miłośników rowerów oddano też nowe miejsca obsługi rowerzystów przy VeloDunajec i Wiślanej Trasie Rowerowej.

- Jeszcze w te wakacje uda się zakończyć prace przy kolejnych odcinkach tras rowerowych. To m.in. blisko 100-kilometrowy odcinek EuroVelo 4 od Woli Batorskiej do miejscowości Jodłówka Wałki czy 70-kilometrowy fragment VeloDunajec od Zakopanego do Sromowiec Niżnych. Planujemy też oddanie kolejnych miejsc obsługi rowerzystów, m.in. przy Wiślanej Trasie Rowerowej, na odcinku od Brzeszcz do Skawiny - zapowiada marszałek Jacek Krupa.

Do końca roku do dyspozycji rowerzystów zostaną oddane też odcinki: EuroVelo 11 (łącznie o długości blisko 40 km), VeloRudawa (od Zabierzowa do Balic - 3 km), VeloDunajec (od Szczawnicy do Starego Sącza - 45 km). W trakcie przetargu są kolejne rowerowe inwestycje - w tym m.in. budowa ok. 50 km trasy EuroVelo (Muszyna - Rytro) czy nowych MOR m.in. przy VeloDunajce, EuroVelo11i WTR.

By zachęcić mieszkańców do jeżdżenia m.in. po zbudowanych przez województwo trasach, Małopolska przygotowała na ten sezon bezpłatne wydawnictwo „Małopolska na rowery". Rowerzyści znajdą tam m.in. propozycję 50 wycieczek na dwóch kółkach, które można wykorzystać jako inspirację na urlop czy aktywny weekend. Dodatkowo będzie można zdobyć kolejne rowerowe mapy do kolekcji - tym razem VeloDunajec i WTR.

 

(oprac. na podst materiałów UMWM)