Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Na czerwonym dywanie (galeria zdjęć, wideo)

22.03.2018 10:37 | 2 komentarze | 10 081 odsłon | Eliza Jarguz-Banasik

Takiej gali w Chrzanowie jeszcze nie było. Kto nie dotarł w środę do miejskiej biblioteki, niech żałuje.

2
Na czerwonym dywanie (galeria zdjęć, wideo)
Grzegorz Palka był dumny idąc po czerwonym dywanie razem z mamą. Fot. Eliza Jarguz-Banasik.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Było dużo śmiechu i dobrej zabawy, a przede wszystkim mnóstwo pozytywnej energii.

21 marca przypada nie tylko pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. To także Światowy Dzień Zespołu Downa popularnie nazywany Dniem Kolorowej Skarpetki. W tym roku obchodzono go w Chrzanowie wyjątkowo hucznie. Wszystko za sprawą Stowarzyszenia INTE Gracja, które połączyło siły ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym w Chrzanowie i Miejską Biblioteką Publiczną. Wyszła z tego świetna impreza. Prawdziwe święto dzieci niepełnosprawnych i ich rodzin.

- Jest coraz lepiej, ale wiele osób wciąż ma obawy przed niepełnosprawnością. To wynika z naszej niewiedzy. Bo przecież kto się oswoi, ten się nie boi - mówi Natalia Potts, mama 8-letniej Gabrysi z zespołem Downa.

Dlatego podczas Dnia Kolorowej Skarpetki w Chrzanowie wiele uwagi poświęcono także edukacji. Dzieci i młodzież podczas warsztatów poznawały fakty i mity dotyczące tej wady genetycznej. Dowiedziały się też dlaczego tego dnia wiele osób wkłada na stopy różnokolorowe skarpetki nie do pary. To symbol dodatkowego, niepasującego chromosomu w 21 parze, u osób, które rodzą się z Trisomią 21.

- Te dzieci potrzebują trochę więcej czasu niż my, by się wszystkiego nauczyć, ale mają za to ogromne serca i mnóstwo miłości, którą obdarowują wszystkich wokół. Wystarczy się na nie otworzyć, by się o tym przekonać. Kiedy się przewrócę, pierwsi pobiegną żeby mi podać rękę, a kiedy się rozpłaczę, żeby mnie przytulić i pocieszyć - mówi Ewelina Londzin, nauczycielka ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Chrzanowie.

Organizatorom zależało, by w dniu swojego święta osoby z zespołem Downa poczuły się wyjątkowo. Jak celebryci. Stąd pomysł na wspólne czytanie książek ze znanymi osobami z powiatu chrzanowskiego i galę nawiązującą do tej oscarowej w Hollywood. Był czerwony dywan i pamiątkowe zdjęcia na „ściance".