Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Pomnik nie zostanie usunięty, ale...

13.03.2018 14:45 | 4 komentarze | 6 812 odsłon | Michał Koryczan

Wszystko wskazuje, że tablica upamiętniająca żołnierzy Armii Ludowej i Batalionów Chłopskich oraz partyzantów sowieckich zniknie z obelisku znajdującego się w Mętkowie.

4
Pomnik nie zostanie usunięty, ale...
Upamiętniający żołnierzy i partyzantów pomnik w Mętkowie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Naprzeciwko papieskiego kościoła w Mętkowie stoi pomnik. Upamiętnia żołnierzy Armii Ludowej (konspiracyjna organizacja zbrojna Polskiej Partii Robotniczej) i Batalionów Chłopskich oraz dwóch partyzantów sowieckich, którzy polegli w walce z hitlerowcami w 1944 r.

Skrót obu nazw wyryto na tablicy. W podpisie fundatorów lub inicjatorów wzniesienia obiektu można dostrzec też skrót PPR (Polska Partia Robotnicza), czyli nazwy partii komunistycznej.

W związku z nowelizacją ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego, właściciel albo użytkownik wieczysty nieruchomości, na której stoi obelisk upamiętniający komunizm, musi się go pozbyć do końca marca tego roku.

Jeśli tego nie zrobi, po 31 marca wojewoda będzie mógł wydać decyzję nakazującą usunięcie obiektu, co musi być poprzedzone opinią Instytutu Pamięci Narodowej.

- Nie chcemy usuwać pomnika. Planujemy wymienić tablicę na nową. Bez kontrowersyjnych nazw. Treść ma być skonsultowana z IPN-em - mówi Radosław Warzecha, wójt Babic.

Jak dodaje, gmina nie zamierza nic robić z pomnikiem poświęconym dwóm nieznanym partyzantom sowieckim, który znajduje się nieopodal zamku Lipowiec. To dlatego, że nie jest położony w miejscu publicznym.

Ludzie:

Radosław Warzecha

Radosław Warzecha

Wójt gminy Babice od 2010 roku.