Nie masz konta? Zarejestruj się

Ziemia chrzanowska

Najbliższe wybory samorządowe na nowych zasadach

31.01.2018 14:54 | 0 komentarzy | 8 606 odsłon | Eliza Jarguz-Banasik

Inna niż dotąd definicja znaku „X" stawianego na karcie do głosowania czy transmisja z lokali wyborczych to tylko niektóre zmiany w kodeksie wyborczym. Nowelizacja weszła w życie w środę.

0
Najbliższe wybory samorządowe na nowych zasadach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas


Nowe zasady będą obowiązywać w najbliższych wyborach samorządowych. Głosując na wybranego kandydata, trzeba będzie przy jego nazwisku postawić znak składający się z co najmniej dwóch linii przecinających się w obrębie kratki. Niekoniecznie „krzyżyk".

- Dopisanie na karcie do głosowania dodatkowych numerów list i nazw albo poczynienie innych znaków lub dopisków, w kratce lub poza nią, nie wpływa na ważność oddanego głosu - wyjaśnia Anna Godzwon z biura prasowego Krajowego Biura Wyborczego.

Kolejna ważna zmiana to dwa rodzaje obwodowych komisji wyborczych, a także transmisje z przebiegu głosowania. Ograniczone zostało głosowanie korespondencyjne. Na odległość swoich przedstawicieli we władzach wybierać mogą jedynie osoby niepełnosprawne.

- Ustawa wprowadza także nowe zasady powoływania Szefa Krajowego Biura Wyborczego i komisarzy wyborczych oraz powołanie nowego składu Państwowej Komisji Wyborczej w 2019 r. Zmiany w kodeksie wzmacniają także uprawnienia mężów zaufania i wprowadzają funkcję obserwatorów społecznych. Utworzony zostanie także Korpus Urzędników Wyborczych. Zmienią się niektóre zasady prowadzenia kampanii wyborczej - wylicza Anna Godzwon.