Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Opowiedzą o legendzie z Chrzanowa

17.01.2018 19:45 | 3 komentarze | 3 929 odsłony | Tadeusz Jachnicki

O prof. Kazimierzu Zembrzuskim, wybitnym konstruktorze parowozów, możesz posłuchać w czwartek (18 stycznia). Na wykład zapraszają członkowie Stowarzyszenia „Stacja Chrzanów".

3
Opowiedzą o legendzie z Chrzanowa
Modele parowozów. Fot. nadesłane przez Stowarzyszenie "Stacja Chrzanów"
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zembrzuski mieszkał w mieście prawie 10 lat. Był związany z Fablokiem.

- Jest konstruktorem wspaniałych parowozów serii Pt31 jak i twórcą legendarnego już Pm36-1. Maszyny, która ze względu na swoją niepowtarzalną aerodynamiczną sylwetkę stała się symbolem myśli technicznej dwudziestolecia międzywojennego. Podczas wykładu przedstawimy dokonania Kazimierza Zembrzuskiego, jego konstrukcje powstałe w biurze konstrukcyjnym FABLOK-u, a także opowiemy o niezrealizowanym nowatorskim projekcie z 1934 roku lekkiego pociągu pośpiesznego złożonego z opływowego parowozu tendrzaka i trzech wagonów - mówi Krzysztof Brandys, prezes chrzanowskiego stowarzyszenia.

Wykładowi będzie towarzyszyć wystawa eksponatów związanych z przedwojennym FABLOK-iem. Najbardziej oryginalną częścią tego wydarzenia będą przywiezione specjalnie na tę okazję z Warszawy ze Stacji Muzeum (dawne Muzeum Kolejnictwa) trzy blisko dwumetrowe modele parowozów Pt31, Pm36-1 i Pm36-2.

- To pierwszy raz, kiedy tego typu ekspozycja przyjechała do Chrzanowa - zachęca Krzysztof Brandys.

Stowarzyszenie zaprasza do Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie na godz. 17.