Nie masz konta? Zarejestruj się

Rudno

Ambitny plan dalszego ratowania zamku Tenczyn

16.12.2017 14:00 | 6 komentarzy | 6 250 odsłon | Łukasz Dulowski

Gdyby gmina Krzeszowice dostała pieniądze, o jakie właśnie zawnioskowała do Ministerstwa Kultury, to prace zabezpieczające na zamku Tenczyn przyspieszyłyby niczym sportowy samochód.

6
 Ambitny plan dalszego ratowania zamku Tenczyn
Zamek Tenczyn w Rudnie. Widok z ul. Pańskiej w Grojcu.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Samorząd stara się aż o ponad 2 mln zł. Planowany zakres robót jest naprawdę duży i dotyczy tak zwanego zamku górnego. Co najważniejsze dla turystów - po ich przeprowadzeniu zwiększyłby się obszar zwiedzania ruin.

Jeśli uda się pozyskać całą kwotę, to w grę wchodzi m.in. wykonanie schodów wewnętrznych w zabezpieczonej w tym roku baszcie Dorotce. Tym samym przybyłby kolejny punkt widokowy. Ponadto zostanie odtworzone wejścia z dziedzińca na poziom pierwszego piętra skrzydła reprezentacyjnego, a także odgruzowana kaplica.

Już teraz Tenczyn przyciąga w sezonie wiosenno-letnim tysiące osób. Obecnie jest zamknięty. Otwarcie nastąpi najpewniej na początku maja.

Zabytek należy do spadkobierców Adama Potockiego - rodziny Potockich z linii krzeszowickiej i Bnińskich. Ruch turystyczny na zamku organizuje, za zgodą właścicieli, Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach.