Nie masz konta? Zarejestruj się

Krzeszowice

Radny: IPN to nie jest święta krowa!

26.10.2017 16:30 | 9 komentarzy | 6 120 odsłon | Ewa Solak

„IPN to nie czarnoksiężnik z krainy OZ! Nie dajmy człowieka zgnoić!" Tak samorządowiec Jerzy Ciężki protestował w czwartek na sesji rady miejskiej w Krzeszowicach przeciw decyzji nakazującej zmianę nazwy ul. Wincentego Danka w mieście.

9
Radny: IPN to nie jest święta krowa!
Radny Jerzy Ciężki podczas sesji protestował przeciw zmianie nazwy ulicy Danka w Krzeszowicach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W związku z ustawą dekomunizacyjną nazwisko polonisty, historyka literatury i rektora Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie ma zniknąć z tablic w Krzeszowicach. Dla wielu osób to zaskoczenie. Do tej pory osoba Danka była znana z bardzo pozytywnych działań społecznych: tajnych kompletów w czasie wojny, tworzenia gimnazjum i liceum w mieście.

Przypomnieli o tym obecni na sesji członkowie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krzeszowickiej. Instytut Pamięci Narodowej wytknął mu jednak komunistyczną przeszłość.

- IPN to nie jest święta krowa! To nie czarnoksiężnik z krainy OZ! Nie dajmy człowieka zgnoić! - mówił zdenerwowany Jerzy Ciężki.

Radni zdecydowali, że uchwały zmieniającej nazwę ulicy nie podejmą. Zamiast tego chcą wysłać pismo do wojewody oraz IPN w sprawie pozostawienia nazwiska Danka na tablicach i weryfikacji jego życiorysu.

Więcej w najbliższej papierowej i elektronicznej wersji „Przełomu"