Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Temperatura może sięgnąć 38 stopni Celsjusza!

02.08.2017 15:49 | 5 komentarzy | 5 628 odsłon | Eliza Jarguz-Banasik

Pić dużo wody i unikać słońca. Te zasady pozwolą przetrwać upał. Z prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krakowie wynika, że wysoka temperatura utrzyma się do niedzieli. Lokalnie mogą wystąpić burze z gradem.

5
Temperatura może sięgnąć 38 stopni Celsjusza!
Gdy z nieba leje się żar, warto skorzystać z kurtyn wodnych, jak ta na placu Tysiąclecia w Chrzanowie.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Upał jest niebezpieczny dla zdrowia i życia ludzi. Im cieplej na zewnątrz, tym większe ryzyko odwodnienia i przegrzania organizmu. Może dojść do udaru słonecznego lub cieplnego. Objawy to zmęczenie, silne bóle i zawroty głowy, nudności, gorączka, szum w uszach, drgawki, wzrost temperatury ciała zagrażający życiu, większa częstotliwość bicia serca i przyspieszony oddech.

- Wysokie temperatury są szczególnie niebezpieczne dla ludzi starszych i dzieci. O ile to możliwe, niech nie wychodzą z domu. Jeżeli przebywamy na słońcu obowiązkowe jest nakrycie głowy. Trzeba też pić dużo wody. Najlepiej niegazowanej. Nawet 3 litry dziennie - mówi Jerzy Macek szef pogotowia w chrzanowskim szpitalu.

Ograniczyć powinniśmy za to kawę, napoje zawierające dużą ilość cukru oraz alkohol. Sprzyjają odwodnieniu. Jeżeli przebywamy na słońcu to nie dłużej niż 2 godziny. Należy też pamiętać o stosowaniu preparatów z wysokim filtrem ochronnym. Kolejna zasada to unikanie wysiłku fizycznego, noszenie lekkiej i przewiewnej odzieży w jasnych kolorach. By uniknąć nagrzewania domu czy mieszkania, warto pozamykać okna i opuścić żaluzje, by gorące powietrze nie przedostawało się do wewnątrz.

- Pod żadnym pozorem nie wolno zostawiać dzieci i zwierząt w zaparkowanym pojeździe. Temperatura w nagrzanym samochodzie może dochodzić do 50-60 stopni Celsjusza - przypomina Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Krakowie.

W środę po południu i w nocy ze środy na czwartek w Małopolsce prognozowane są burze. Lokalnie może spaść do 40 mm deszczu, a także grad. Będzie też wiało. Porywy wiatru mogą osiągnąć prędkość 85 km/h.