Nie masz konta? Zarejestruj się

Libiąż

Libiąscy nauczyciele martwią się o pracę

01.03.2017 07:28 | 5 komentarzy | 4 557 odsłony | Marek Oratowski

Podstawówka w miejsce likwidowanego gimnazjum nr 1 oraz ból głowy nauczycieli kilku placówek o nabór i utrzymanie miejsc pracy. Tak w skrócie przedstawiają się zmiany w libiąskiej edukacji. We wtorkowe popołudnie zapoznali się z nimi radni.

5
Libiąscy nauczyciele martwią się o pracę
W dyskusji na temat planowanych zmian na posiedzeniu komisji edukacji głos zabiera przewodnicząca rady Bogumiła Latko
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W gminie przy wprowadzaniu reformy nie ma takich sytuacji zapalnych, jak jak choćby w Trzebini. Jednak pierwotna koncepcja reorganizacji oświaty nie zyskała aprobaty kuratorium, bo m.in. zakładała naukę na zmiany. W ostatecznym projekcie uchwały udało się tego uniknąć.

Gimnazjum nr 1, jedyna samodzielna taka placówka w gminie (pozostałe gimnazja wchodzą w skład zespołów szkół) od września zostanie przekształcone w szkołę podstawową nr 1. Przyjdą tam dzieci głównie z części dotychczasowego obwodu SP nr 2, ale także SP nr 3 i SP nr 4. To oznacza mniejszą liczebność klas, a w przyszłości mniejszą liczbę godzin dla nauczycieli.

Radni z komisji edukacji na wtorkowym posiedzeniu usłyszeli zapewnienie, że na razie nauczyciele mają zachować pracę. Za kilka lat jednak - zwłaszcza w nowej SP nr 1 - będzie problem z utrzymaniem etatów m.in. przez wuefistów i nauczycieli języka polskiego. Chyba, że do tego czasu uzupełnią kwalifikacje, by móc uczyć na przykład dzieci z klas 1- III. Raczej pewne jest natomiast, że w całej gminie nauczyciele od września nie mogą już liczyć na nadgodziny.

- Reforma, której nie jestem entuzjastą, wiążę się też z pewnymi wydatkami. W nowej SP nr 1 musimy dostosować sanitariaty dla potrzeba najmłodszych, co ma kosztować 160 tysięcy złotych. W szkole w Gromcu dobudujemy też dodatkową salę lekcyjną - poinformował burmistrz Jacek Latko.

Członkowie komisji edukacji zaaprobowali projekt zmian. Uchwała w tej sprawie ma zostać przyjęta na piątkowej sesji.