Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

Na Rybnej ma powstać liceum, nie podstawówka

15.02.2017 07:27 | 11 komentarzy | 6 754 odsłon | Anna Jarguz

We wtorek wiceburmistrz Trzebini Jarosław Okoczuk przedstawił radnym i dyrektorom szkół projekt uchwały dotyczący nowej siatki szkół w gminie. Zakłada utworzenie w Sierszy szkoły podstawowej nr 5, pozostawienie na osiedlu ZWM podstawówki oraz wygaszenie gimnazjum nr 1.

11
Na Rybnej ma powstać liceum, nie podstawówka
Wiceburmistrz Jarosław Okoczuk omawia projekt uchwały
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Spotkanie trwało ponad dwie godziny. Jarosław Okoczuk zaprezentował wiele danych prognozujących liczbę uczniów, etatów w szkołach czy kosztów funkcjonowania oświaty. Otwarcie przyznał też, że nie przymierza się do otwarcia w budynku po gimnazjum nr 1 nowej szkoły podstawowej, na czym wielu osobom zależy.

- Nie ma to żadnego uzasadnienia, choćby z uwagi na bliskość dwóch innych podstawówek. Zapewniam jednak, że żaden nauczyciel nie straci przez to pracy - stwierdził. W jego opinii należy tam utworzyć liceum.

Głos zabrał także radny Mariusz Brzózka, zawodowo związany z gimnazjum nr 1, gdzie uczy wychowania fizycznego. I to wcale nie po to, by upierać się za otwarciem na Rybnej podstawówki.

- Nie zgadzam się na zamknięcie jakiejkolwiek szkoły. Uważam też, że te w Płokach i Czyżówce powinny wrócić pod zarząd gminy. W miejscu wygaszanych gimnazjów powinny powstać nowe placówki oświatowe: szkoła podstawowa czy liceum, ale tylko takie prowadzone przez powiat, nie stowarzyszenie - przekonywał.

- Gdy gmina zamykała szkołę w Czyżówce, broniłam jej. Gdy okazało się, że nie ma możliwości, by została, sama podjęłam się jej prowadzenia. Gdy słyszę, że teraz ma ją z powrotem przejąć, jestem zaskoczona. Reforma wprowadzana jest w ekspresowym tempie. Po co ten pośpiech - dziwi się Joanna Jedynak-Dąbek, dyrektor publicznej szkoły w Czyżówce.

Dyrektorzy chcą jednak wiedzieć, kiedy wreszcie zapadną ostateczne decyzje w sprawie nowej siatki szkół i klas, jakie tam mają funkcjonować od września. Radni mają o tym zdecydować na najbliższej sesji.