Nie masz konta? Zarejestruj się

Chełmek

Prace Wilhelma Sasnala, Katarzyny Kozyry i innych ważnych artystów można zobaczyć w Chełmku

03.08.2016 14:02 | 4 komentarze | 6 356 odsłon | Tadeusz Jachnicki

Miasto znalazło się na trasie Szalonej Galerii. Jej organizatorzy odwiedzają małe miejscowości, by współczesną sztukę na najwyższym poziomie zaprezentować tym, którzy na co dzień nie mają do niej dostępu.

4
Prace Wilhelma Sasnala, Katarzyny Kozyry i innych ważnych artystów można zobaczyć w Chełmku
Janek Simon prezentuje pracę Wilhelma Sasnala, która przyjechała do Chełmka
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Trzeba się jednak pospieszyć. Mobilny dom kultury, który zatrzymał się w Parku Rodzinnym w Chełmku będzie czynny tylko w środę i w czwartek. W środę na godzinę 19. organizatorzy zaplanowali wernisaż polączony z koncertem.

- Gdybyśmy chcieli te prace umieścić w naszej galerii Epicentrum, to nie byłoby nas stać na ich ubezpieczenie - mówi wprost Waldemar Rudyk, dyrektor miejscowego ośrodka kultury.

Nikt nie jest w stanie, a może i nie chce, oszacować wartości prezentowanych dzieł, ale można przypuszczać, że są warte krocie. Jednym z nich jest bowiem obraz Wilhelma Sasnala, chyba najbardziej rozpoznawalnego polskiego twórcy sztuki współczesnej, którego inna praca - zatytułowana „Palące dziewczyny" w 2008 roku została wylicytowana za 465 tys. dolarów w domu aukcyjnym w Londynie.

Mobilną galerię zorganizowała grupa artystów pod kierunkiem Jakuba de Barrbaro, Agnieszki Polskiej i Janka Simona. Można w niej obejrzeć dzieła nie tylko wspomnianego Sasnala, ale też Katarzyny Kozyry, Rafała Bujnowskiego, Oskara Dawickiego, Anety Grzeszykowskiej, Marcina Maciejowskiego, Honoraty Martin czy Przemka Mateckiego.

- Cieszymy się, że nam zaufali i dali swoje prace - mówi krótko Janek Simon.

Projekt został sfinansowany z pieniędzy własnych artystów oraz zbiórki internetowej.