Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

Flag w oknach jest niewiele. Po poniedziałkowej akcji może być ich więcej

02.05.2016 13:07 | 2 komentarze | 4 122 odsłony | Anna Jarguz

Kilkadziesiąt osób liczyła kolejka chętnych, jaka ustawiła się w poniedziałkowe przedpołudnie na rynku. Ludzie przyszli po darmowe flagi. Zgodnie deklarowali, że teraz je wywieszą.

2
Flag w oknach jest niewiele. Po poniedziałkowej akcji może być ich więcej
Flagi rozdawał między innymi wiceburmistrz Trzebini Jarosław Okoczuk (z prawej)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Do rozdania było ich w sumie sto. Niektórzy stawili się już po godz. 10 i czekali ponad godzinę aż akcja się rozpocznie. W kolejce stali m.in. Władysław Łabuzek i Kazimierz Piórko.

- W tym roku ludzie wywieszają wyjątkowo mało flag. Ciężko je dostać. Tymczasem powinny być dostępne w każdym sklepie - uważa Kazimierz Piórko.

- Nigdy nie byłem w Stanach Zjednoczonych. Ale w wiadomościach czy na filmach widać, jak tam mieszkańcy są dumni ze swojego kraju, z flagi. Tymczasem my zachowujemy się, jakbyśmy się czegoś wstydzili - podkreśla Władysław Łabuzek.

- Ale nie wszędzie. Moja córka mieszka na Pomorzu i tam w każdym mieszkaniu jest flaga - wtrąca pan Kazimierz.

Zanim akcja „Wywieś flagę" rozpoczęła się na dobre, harcerze wzięli udział w uroczystym apelu na rynku. Mieli liczną widownię. Wśród przybyłych byli Elżbieta i Krzysztof Malikiewiczowie z Trzebini. Od wielu lat są harcerzami. Teraz w zuchach jest ich syn.

- Harcerstwo to najlepsza szkoła życia - uważa Krzysztof Malikiewicz.

- Tymczasem bardzo mało dzieci dziś się do niego zapisuje. Szkoda, bo warto - dodaje jego żona.

Akcję zorganizowano w ramach obchodów Dnia Flagi. To jedno z najmłodszych świąt państwowych. Jest obchodzone od 2004 roku.