Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Mamy coraz więcej produktów tradycyjnych

02.03.2016 18:15 | 2 komentarze | 6 529 odsłon | Ewa Solak

Do ziemniaków po cabańsku na listę z naszego regionu trafiły także hulajdy z Dulowej, buchta bolęcińska i mirowska parzybroda. Nie każdy je zna. Przedstawiciele Lokalnej Grupy Działania Partnerstwo na Jurze przekonywali w środę, że wszystkie mają udokumentowaną historię co najmniej od ćwierćwiecza.

2
Mamy coraz więcej produktów tradycyjnych
Podczas środowej prezentacji tradycyjnych potraw. Na zdjęciu od lewej: Jerzy Kasprzyk, prezes LGD Partnerstwo na Jurze, Grzegorz Lipiec, członek zarządu województwa małopolskiego, poseł Marek Sowa, starosta Janusz Szczęśniak oraz etnograf Agnieszka Oczkowska z Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego i Zamku Lipowiec w Wygiełzowie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Okazją do prezentacji była konferencja podsumowująca 10 lat działań LGD.

- Ziemniak nie będzie już osamotniony! To nie tylko satysfakcja, ale także dowód na to, że mamy się czym pochwalić. Niech będą wabikiem dla turystów, lubiących skosztować lokalnych przysmaków - mówi Jerzy Kasprzyk prezes LGD.

Zarówno buchta (ciasto), parzybroda (zupa z kapustą), jak i hulajdy (kluski z ziemniaków)zostały niedawno wpisane na listę ministra rolnictwa.

- U nas znana jest tylko buchta - przyznaje Helena Marchewka z KGW w Libiążu.

Chętni mogli spróbować, jak smakują trzy nowe, tradycyjne dania np. podczas plenerowych imprez kulinarnych a także w restauracji hotelu Platan. Jerzy Kasprzyk zaznacza, że będzie przekonywał także innych restauratorów, aby je serwowali.

- Obecnie na liście produktów tradycyjnych w Polsce jest ok. 1500 różnych potraw. W Małopolsce natomiast 160 - mówi Grzegorz Lipiec członek zarządu województwa małopolskiego.

Oficjalna rejestracja produktu tradycyjnego nie jest łatwa. Trzeba udowodnić nie tylko co najmniej 25-letnią historię jego wytwarzania. Także tradycyjne metody produkcji oraz przynależność do konkretnego regionu. Robi się to na podstawie badań i dokumentów źródłowych.