Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

Większość szachistów gra od przedszkola

20.02.2016 14:19 | 5 komentarzy | 5 266 odsłon | Anna Jarguz
Ostatnia aktualizacja: 20.02.2016 22:50

Ponad dwustu zawodników z Polski i z zagranicy stanęło w sobotę na starcie Międzynarodowego Turnieju Młodych Talentów w Szachach Aktywnych. Impreza potrwa do niedzieli.

5
Większość szachistów gra od przedszkola
Młodzi szachiści na starcie rozgrywek
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wśród graczy nie brakuje osób z powiatu chrzanowskiego. W zawodach uczestniczy między innymi 9,5-letnia Weronika Zabrzańska, mistrzyni Polski do lat 10. Pierwszą partię wygrała. Do szachownicy zasiadł też jej młodszy brat Marcinek.

- Weronika zetknęła się z szachami po raz pierwszy w przedszkolu, gdy miała 4 lata. Okazało się, że ma talent - wspomina jej mama Marzena. Według niej, gra kształtuje osobowość dzieci. Uczy ich dyscypliny, opanowania, ćwiczy charakter.

- Dzieci, grające w szachy, szybciej stają się dorosłe - zaznacza tata Weroniki, Artur Zabrzański i dodaje, że aby dobrze grać w szachy, trzeba ćwiczyć też inne dyscypliny sportu. W tej grze kondycja jest bardzo ważna.

- Moje dzieci też zaczynały grę w przedszkolu. Szachy uczą się logicznego myślenia i pracowitości. Do dziś trenują kilka razy w tygodniu - podkreśla Urszula Zychowicz z Chrzanowa, mama 6-letniego Bartosza i 9-letniego Krystiana.

Zawody rozgrywane są po raz 21. Zainteresowanie nimi nie maleje. Tylu zawodników, co w tym roku jeszcze nie było. Do Trzebini zawitali też goście z zagranicy, między innymi Brytyjczycy, Słowacy i Ukraińcy.