Nie masz konta? Zarejestruj się

Chełmek

Silny wstrząs znów obudził mieszkańców. Winna kopalnia Janina

18.11.2015 08:04 | 18 komentarzy | 21 334 odsłon | Eliza Jarguz-Banasik
Ostatnia aktualizacja: 18.11.2015 09:31

W środę po północy ziemia w powiecie chrzanowskim mocno zadrżała. - Przyczyną była zatrzymana eksploatacja w ścianie 729 w zakładzie górniczym Janina w Libiążu. Wstrząs był wysokoenergetyczny - informuje dyspozytor Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach.

18
Silny wstrząs znów obudził mieszkańców. Winna kopalnia Janina
Powodem wstrząsu było prawdopodobnie zatrzymanie eksploatacji w ścianie 729, pokład 207, poziom 500
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zakołysało głównie budynkami w Libiążu, Żarkach i Chełmku, ale to że ziemia drży odczuli też mieszkańcy innych rejonów m.in. Trzebini i Chrzanowa.

- Było po północy, gdy coś mnie obudziło. Nie wiedziałam, co się dzieje. Wszystko się w domu trzęsło łącznie z łóżkiem, a z biblioteczki spadły książki. To było okropne uczucie - donosi mieszkanka Chrzanowa z os. Niepodległości. Mieszka w bloku na siódmym piętrze.

Z informacji Zakładu Geologii i Geofizyki Głównego Instytutu Górniczego w Katowicach wynika, że wstrząs miał energię równą 1 x 109J. Magnituda to 3,8 w skali Richtera.

-  W nocy otrzymaliśmy kilkadziesiąt zgłoszeń od mieszkańców, którzy odczuli, że ziemia się zatrzęsła. Część zgłaszała też szkody. Od rana dzwonią kolejne osoby - mówi Dominik Ciaputa z Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Chrzanowie.


- Na razie mamy informację o ośmiu lekko uszkodzonych budynkach - przyznaje Wojciech Rapka z chrzanowskiej straży pożarnej.
Chodzi głównie o spękania ścian i kominów. Do pracy trzeba było ściągnąć w nocy Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Chrzanowie.

Biuro komunikacji Tauron Wydobycie potwierdza, że źródłem wstrząsu i tym razem był zakład górniczy Janina.
- Udało się bezpiecznie wycofać załogę z dołu kopalni - informuje Marta Baran.