Nie masz konta? Zarejestruj się

Krzeszowice

Po gladiatorze w mieście stanie następny pomnik

05.08.2015 11:47 | 0 komentarzy | 3 197 odsłony | Ewa Solak

Nieopodal krzeszowickiej biblioteki ma się pojawić pierwsza rzeźba szlaku artystyczno-literackiego gminy. Ma nią być posąg Kazimierza Wyki. W planach są również Bogumił Kobiela, Wincenty Danek i inni. O pomyśle opowiada Danuta Hubisz-Rudel, dyrektor biblioteki.

0
Po gladiatorze w mieście stanie następny pomnik
Danuta Hubisz-Rudel dyrektor krzeszowickiej biblioteki uważa, że rzeźba Kazimierza Wyki to dobry pomysł
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ewa Solak: Niedawno mieszkańcy sporo dyskutowali o posągu gladiatora w Rynku, kłócąc się o sens jego istnienia i brak związku z miastem. Teraz pojawił się pomysł Kazimierza Wyki siedzącego na ławce i spoglądającego w stronę biblioteki.

Danuta Hubisz-Rudel: Kazimierz Wyka to postać bardzo ważna dla naszego miasta. Pomysł na uczczenie pamięci wybitnego historyka i krytyka literatury zrodził się już dawno. Zależało mi jednak na tym, żeby jego pomnik pojawił się w mieście w ramach obchodzonego przez nas roku Wyki.

Kiedy tu stanie?
Pod koniec września. Brązowy odlew będzie kosztować 39 tys. zł. Wykonuje go znany artysta Michał Batkiewicz. Jego plenerową wystawę można było oglądać w ubiegłym roku na Rynku, a obecnie przed domem kultury w Chrzanowie. Projekt rzeźby siedzącego na ławeczce Kazimierza Wyki oglądałam już razem z rodziną profesora. Spodobał się.

To nie jedyna rzeźba, jaka ma się pojawić w mieście.
- Burmistrzowi spodobał się pomysł. Powstaje szlak artystyczno-literacki gminy, projekt, w którego ramach powstać ma kilka pomników postaci ważnych dla naszego miasta. To m.in. Stanisław Czycz, Bogumił Kobiela czy Wincenty Danek. Nie umiem jednak powiedzieć, kiedy i gdzie ich rzeźby staną.