Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

BABICE. Radny Kuciel: Budżet jest biedny

21.12.2012 11:20 | 2 komentarze | 3 462 odsłony | red
Prawie 880 tys. zł zamierza w przyszłym roku wydać na inwestycje gmina Babice. Najwięcej na termomodernizację budynków szkół.
2
BABICE. Radny Kuciel: Budżet jest biedny
Babiccy radni jednogłośnie przyjęli gminny budżet na 2013 rok
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Prawie 880 tys. zł zamierza w przyszłym roku wydać na inwestycje gmina Babice. Najwięcej na termomodernizację budynków szkół.

Babiccy radni jednogłośnie uchwalili przyszłoroczny budżet. Planowo w 2013 roku dochody wyniosą 20.951.253 zł, a wydatki 19.756.877 zł.

- Staramy się konsekwentnie prowadzić do ustabilizowania sytuacji finansowej i gospodarczej gminy. Musimy być gotowi na 2014 rok, gdy zacznie się nowy okres finansowania unijnego – mówi Radosław Warzecha, wójt Babic.

Na inwestycje przeznaczone zostało łącznie 870.942,02 zł (4,4 proc. wydatków ogółem). Najwięcej na termomodernizację wszystkich budynków szkół. Gmina zabezpieczyła na ten cel 260 tys. zł. Aby jednak myśleć o jej realizacji, samorząd musi wpierw dostać pieniądze z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Babice złożyły w tym roku wniosek o ponad dwa miliony złotych dofinansowania.

Jeśli chodzi o inne przyszłoroczne wydatki majątkowe, to w budżecie zabezpieczone zostały m.in.: 100 tys. zł na rozbudowę ośrodka w starorzeczu Wisły w Rozkochowie, 93 tys. zł na dobudowę boksów garażowych OSP w Zagórzu oraz 40 tys. zł na dokończenie prac przy nowym parkingu w Babicach.

- Poziom dochodów jest zbyt niski, żeby zrealizować wszelkie oczekiwania mieszkańców – podkreśla Wiesław Domin, przewodniczący Rady Gminy Babice.

- Nie oszukujmy się. Budżet jest biedny. Najgorsze jest to, że nie zrobiliśmy nic w kierunku rozbudowy kanalizacji. W kolejnych latach to powinien być priorytet – dodaje radny Ryszard Kuciel.

*****
Wciąż nie wiadomo ile od lipca 2013 r. mieszkańcy babickiej gminy zapłacą za odbiór śmieci. Na czwartkowej sesji radni mieli głosować nad stosowną uchwałą. Na jej podstawie stawki miałyby wynosić 9 (odpady posegregowane) i 15 zł (odpady nieposegregowane).
Ostatecznie projekt uchwały został zdjęty z porządku obrad.

- Termin uchwalenia opłat został przesunięty na koniec stycznia. Poza tym na początku przyszłego roku sejm może przyjąć nowelizację ustawy śmieciowej, umożliwiającą wprowadzenie innych stawek przykładowo dla osób najuboższych. Wysokości opłat za odbiór odpadów w gminie Babice będą na pewno inne, niż te zapisane w projekcie uchwały przygotowanej na ostatnią sesję – mówi Wiesław Domin.
(MK)