Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Lepiej pracować za funty

05.05.2015 16:49 | 12 komentarzy | 6 789 odsłon | Michał Koryczan

Po blisko dwudziestu latach pracy w szkolnictwie trzebinianin Maciej Molęda wylądował na bruku. Wyjechał do Wielkiej Brytanii, by uciec przed wykluczeniem społecznym. Czy myśli o powrocie do Polski?

12
Lepiej pracować za funty
Maciej Molęda przed wejściem na stadion Wembley. Fot. Z archiwum Macieja Molędy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jako wuefista pracował najpierw w Szkole Podstawowej nr 3 w Trzebini, a potem w Zespole Szkół Ekonomiczno-Chemicznych. Aż do 2012 r.

- Zostałem zwolniony po blisko dwudziestu latach pracy nauczycielskiej. Nie miałem perspektyw powrotu do szkolnictwa. Zamiast więc pracować w Polsce na budowie za 1,5 tysiąca złotych, wolałem w Anglii robić to samo za 1,5 tysiąca funtów. To była też ucieczka przed wykluczeniem społecznym - opowiada Maciej Molęda.

Dziś mieszka i pracuje w Londynie. W odnalezieniu się w nowych realiach pomogli mu jego byli uczniowie. W stolicy Wielkiej Brytanii nie brakuje bowiem osób wywodzących się z ziemi chrzanowskiej.

- W pięć minut znajdziesz kogoś z tego terenu. Jadąc metrem, możesz się na nie natknąć jak w autobusach miejskich w Trzebini - mówi Maciek.

Czy wróciłby na stałe do kraju? Jak podkreśla, jest nauczycielem i gdyby mógł znów pracować jako nauczyciel, to tak. W przypadku innych profesji nie, bo w Anglii są lepiej płatne.

Rozmowę z trzebinianinem o życiu na Wyspach Brytyjskich oraz o Polakach szukających perspektyw rozwoju za granicą można przeczytać w najnowszym, papierowym wydaniu "Przełomu", które ukazuje się 6 maja.
Ten numer gazety będzie również dostępny od środy na całym świecie w internetowym kiosku eprasa.pl

Jeśli chciałbyś się podzielić swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami z życia na obczyźnie skontaktuj się z dziennikarzem: michal.koryczan@przelom.pl