Nie masz konta? Zarejestruj się

Powiat chrzanowski

Nauczyciele chcą wyższych pensji

28.04.2015 13:08 | 10 komentarzy | 4 286 odsłony | Marek Oratowski

Związkowcy z oświatowej Solidarności pojechali we wtorek do Warszawy na manifestację. W grupie domagających się podwyżek wynagrodzeń są także nauczyciele z powiatu chrzanowskiego.

 

10
Nauczyciele chcą wyższych pensji
Nauczyciele z powiatu chrzanowskiego podczas protestu w Warszawie Fot. Jan Starżyk
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dziesięć dni temu w proteście uczestniczyli członkowie Związku Nauczycielstwa Polskiego. We wtorek do stolicy przyjechało kilka tysięcy działaczy oświatowej Solidarności. Chcą wzrostu wynagrodzeń o 9 procent od przyszłego roku.

Związkowcy zostawią petycję premier Ewie Kopacz, przejdą także pod budynek Sejmu. Przewodniczący oświatowej Solidarności Ryszard Proksa powiedział, że protest w Warszawie to tylko jeden z elementów walki o lepszą płacę i pracę nauczycieli. Niektórzy związkowcy wchodzą już z pracodawcami w spory zbiorowe.

- Ktoś może powiedzieć: czego ci nauczyciele chcą, przecież dobrze zarabiają? Tymczasem ci dyplomowani z ponad 20-letnim stażem pracy dostają z dodatkiem motywacyjnym "na rękę" 2,5 tysiąca złotych. Niektórzy mają nadgodziny, więc zarabiają więcej, ale to niewielka grupa. Wielu nauczycieli nie ma pełnego wymiaru godzin, dlatego ich pensja to półtora tysiąca złotych - powiedział nam w rozmowie telefonicznej uczestniczący w manifestacji Jan Starżyk, przewodniczący Międzyzakładowej Komisji NSZZ Solidarność Pracowników Oświaty, Wychowania i Kultury w Chrzanowie. Do Warszawy wczesnym rankiem pojechało jej 30 członków.