Nie masz konta? Zarejestruj się

Komunikacja

Na remont torów jeszcze poczekamy

08.01.2015 11:35 | 2 komentarze | 4 967 odsłony | Eliza Jarguz-Banasik

Na odcinku z Sosnowca do Trzebini modernizacja linii kolejowej E30 dawno powinna być zakończona. PKP PLK SA źle oszacowała jednak zakres wymaganych prac i inwestycja przeciągnie się w czasie.

2
Na remont torów jeszcze poczekamy
Modernizacja torów w Trzebini rozpocznie się dopiero w przyszłym roku
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Inwestor jak i spółka Trakcja Przedsiębiorstwo Robót Kolejowych i lnżynieryjnych, dotychczasowy wykonawca robót na odcinku z Sosnowca do Trzebini tłumaczą, że po podpisaniu umowy w listopadzie 2010 roku pojawiły się trudności, których żadna ze stron nie była w stanie przewidzieć. Dlatego wszystko trwa tak długo, a efektów nie widać.

- Po rozpoczęciu prac Trakcja PRKiI SA wielokrotnie rozważała odstąpienie od umowy, głównie wskutek zidentyfikowania konieczności wykonania wielu robót dodatkowych, nieobjętych umową - przyznaje Robert Kuczyński dyr. ds. komunikacji Trakcja PRKiI SA.

Do zerwania kontraktu jednak nie doszło. Obydwu stronom udało się dojść do porozumienia. Podpisano je w tym tygodniu. Dotychczas wykonane zadania zostaną rozliczone. Przygotowana zostanie też dokumentacja umożliwiająca ogłoszenie przetargu na wykonanie pozostałych prac budowlanych na odcinku Jaworzno Szczakowa - Trzebinia i Jaworzno Szczakowa - Sosnowiec Jęzor.

Porozumienie zakłada, że Trakcja PRKil otrzyma ponad 55 mln zł (netto) za roboty budowlane i prace projektowe przewidziane w kontrakcie do realizacji do 20 czerwca 2015 r. PLK pokryje też koszty robót dodatkowych w wysokości blisko 7 mln zł (netto).

W tym roku ma się natomiast rozpocząć modernizacja linii E30 z Krakowa do Krzeszowic.

- Ogłoszone są przetargi na modernizację odcinków: Krzeszowice - Kraków Mydlniki oraz Kraków Mydlniki - Kraków Główny Towarowy. W pierwszym kwartale tego roku mogą zostać wyłonieni wykonawcy - informuje Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP PLK SA.

Na odcinku Krzeszowice - Trzebinia i Trzebinia - Sosnowiec Jęzor zakres zadań zawężono w tym roku jedynie do projektów.

Czytaj również