Nie masz konta? Zarejestruj się

Krzeszowice

Kandydaci odpowiadają na pytania internautów

25.11.2014 23:06 | 0 komentarzy | 9 180 odsłon | Ewa Solak

Przed telewizyjnymi debatami poprzedzającymi drugą turę wyborów burmistrzowskich, otrzymaliśmy od czytelników kilkadziesiąt pytań. W trakcie programu zadaliśmy tylko wylosowane. Dzisiaj publikujemy odpowiedzi na wszystkie pozostałe. Kandydaci udzielili ich na naszą prośbę.

0
Kandydaci odpowiadają na pytania internautów
Czesław Bartl powalczy w drugiej turze wyborów z Wacławem Gregorczykiem
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak widzi Pan miasto/gminę Krzeszowice w roku 2018, czyli na koniec swojej kadencji. Najważniejsze rzeczy, jakie byłby Pan w stanie zrealizować przez te 4 lata, co by się zmieniło w porównaniu do dnia dzisiejszego, etc.
Oprócz bieżących zadań mających poprawić jakość życia mieszkańców, najważniejsze zadania na najbliższe lata to z pewnością:
1.Zakończenie trudnych spraw związanych z roszczeniami spadkobierców rodziny Potockich, mogących mieć trudne do przewidzenia skutki dla funkcjonowania gminy.
2.Zakończenie prac nad aktualizacją miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla gminy, zakończenie prac nad przygotowaniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla miasta oraz przekazanie ich do Rady Miejskiej do uchwalenia. Mam nadzieję, że będą spełniać oczekiwania mieszkańców, wyznaczą miejsca do rozwoju aktywności gospodarczej i ustalą ostateczny przebieg sieci dróg publicznych.
3.Uruchomienie terenów dla rozwoju aktywności gospodarczej wymagających zarówno realizacji zadań inwestycyjnych, tj. między innymi rozbudowy infrastruktury technicznej, jak i współpracy bezpośrednio z potencjalnymi inwestorami oraz z instytucjami mogącymi pomóc w ich pozyskaniu. Trzeba wspomnieć, że dotyczy to zarówno terenów pozostających we własności lub władaniu gminy, jak i terenów pozostających w rękach prywatnych.
4.Współpraca z instytucjami zewnętrznymi realizującymi swoje inwestycje na terenie gminy. A to przede wszystkim: PKP PLK w sprawie przebudowy linii kolejowej E30, przy okazji której jest szansa na znaczną poprawę połączenia komunikacyjnego w gminie przez budowę dwóch dodatkowych wiaduktów nad linią kolejową; Zarządem Województwa i Zarządem Dróg Województwa Małopolskiego w sprawie budowy drogi wojewódzkiej łączącej projektowany węzeł autostradowy w Rudnie z drogą krajową DK79 w Woli Filipowskiej oraz z Powiatem Krakowskim i Zarządem Dróg Powiatu Krakowskiego, w związku z planowaną budową tzw. północnej obwodnicy Krzeszowic, która pozwoli zmniejszyć lub całkiem wyprowadzić ciężki ruch samochodowy z centrum miasta.
5.Zakończenie budowy kanalizacji sanitarnej w miejscowościach Zalas, Sanka, Frywałd.

Sposobem na zmniejszenie bezrobocia i rozwój gminy jest m. in. ściągnięcie prywatnego inwestora/inwestorów. Jaki ma pan na to pomysł?
Problem bezrobocia niestety dotyka każdą rodzinę - jest to problem na skalę ogólnopolską. Obecnie, według danych dla naszego powiatu, notowane jest ok. 8-procentowe bezrobocie. Najlepszym sposobem pozyskania inwestorów jest stworzenie stref aktywności gospodarczej i nowoczesnych technologii, a tym samym tworzenie nowych miejsc pracy dla mieszkańców. Gmina Krzeszowice posiada szereg atutów wynikających m.in. z położenia geograficznego. Problem jednak stanowi brak odpowiedniej infrastruktury technicznej, zwłaszcza drogowej, zapewniającej dogodne połączenie terenów przeznaczonych pod rozwój aktywności gospodarczej z istniejącą siecią dróg, zwłaszcza z drogą krajową. Zadania inwestycyjne z tym związane są bardzo kosztowne, niemniej będziemy musieli zmierzyć się z tym problemem.
Przyszłość wiążemy między innymi z projektem AGH Miękinia - „Laboratorium Edukacyjno - Badawcze Odnawialnych Źródeł i Poszanowania Energii AGH w Miękini", w którym będą realizowane prace naukowo-badawcze. Mam nadzieje, że nowe miejsca pracy powstaną również dla mieszkańców naszej małej społeczności w Tenczynku w związku z reaktywacją Browaru Tenczynek.
Bardzo atrakcyjny teren dla strefy aktywności gospodarczej może zostać udostępniony w miejscu ogródków działkowych, po ich przeniesieniu do Czatkowic Górnych, gdzie już pozyskaliśmy część działki na ten cel.
Co powiedziałby Pan dobrego o kandydaturze/programie/osobie swojego wyborczego przeciwnika ?
Kandydat jest moim kolegą i mam z nim dobre kontakty. Na pewno jest osobą wytrwałą, o czym przekonałem się w czasie tej kampanii. Stale podnosi swoje umiejętności i zdobywa doświadczenie, co cenię u każdego człowieka.

Czy zamierza pan zlikwidować Straż Miejską ?
Nie. Chcę raczej zintensyfikować pracę patroli Straży Miejskiej w terenie w celu poprawy bezpieczeństwa mieszkańców. Nie można również zapominać o innych obowiązkach straży - należy do nich m.in. pomoc w kontroli przestrzegania Regulaminu utrzymania porządku i czystości w gminie. Nasza Straż Miejska nieraz okazała się bardzo przydatna w sytuacjach kryzysowych, chociażby podczas powtarzających się regularnie w ostatnich latach podtopień po intensywnych opadach deszczu, współdziałając z jednostkami Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej.

Czy i jak zamierza pan wspierać przedsiębiorczość w gminie?
Działania na rzecz rozwoju gminy, w tym przedsiębiorczości nie należą do łatwych, bowiem problemy, z jakimi przedsiębiorcy borykają się na co dzień, dotyczą głownie rozwiązań systemowych stanowionych przez państwo (mam tu na myśli głównie wysokie koszty pracy, składki na ubezpieczenie społeczne, podatki). Ogólna sytuacja w kraju od kilku przecież lat nie sprzyja rozwojowi biznesu, tworzeniu i utrzymywaniu miejsc pracy. Dlatego też została na terenie gminy Krzeszowice wspólnie z Radą Miejską przyjęta polityka kształtowania podatków lokalnych, szczególnie uwzględniając działalność gospodarczą, w taki sposób, aby polityka podatkowa była przewidywalna, żeby obciążenia finansowe były jak najmniejsze. Od kilku lat czynione są starania, żeby wzrost podatków nie przekraczał 3% wzrostu w stosunku do roku poprzedniego - w 2010 r. było to 0%, w kolejnym 4,2, w kolejnym 0,9. W tym roku wzrost wskaźnika jest o 0,4 %. Obecne moje stanowisko oraz Komisji Budżetowej, rekomendowane Radzie Miejskiej w Krzeszowicach jest takie, aby stawek podatków od środków transportu na przyszły rok (2015) nie podnosić, aby w tym trudnym czasie te obciążenia były jak najmniejsze.
Innym sposobem wspierania przedsiębiorców są akcje informacyjne na temat możliwości pozyskania dotacjach z programów unijnych na rozwój firm. Podnoszenie atrakcyjności gminy przez nasze inwestycje infrastrukturalne to także forma pomocy - chociażby dla placówek handlowych, turystycznych i usługowych.


Jak kandydaci planują ułatwić dojazd do pracy osobom pracującym w Krakowie, ale płacącym podatki w Krzeszowicach?
Krzeszowice są jedną z miejscowości najlepiej skomunikowanych z Krakowem. Dojazd do Krakowa zapewnia nam PKP, która oprócz zwykłego biletu miesięcznego oferuje wspólnie z komunikacją miejską zintegrowany bilet miesięczny. W chwili obecnej około 30 przewoźników prywatnych przejeżdżających przez dworzec przy ul. św. Floriana w Krzeszowicach kursuje do Krakowa z częstotliwością około co 7 minut. Dodatkowo jest uruchomiona linia 278, która również łączy Krzeszowice z Krakowem.
Ze względu na coraz trudniejsze dojazdy do Krakowa, korkowanie się ulic wjazdowych i problemy z parkowaniem, priorytetem powinna być w przyszłości komunikacja publiczna. Nasza gmina mogłaby lepiej wykorzystywać połączenia kolejowe, ale kolejne przesunięcia terminu remontu trasy kolejowej Kraków - Katowice powodują, że kolej straciła wielu klientów, gdyż czas dojazdu dzisiaj jest niemal dwukrotnie dłuższy niż chociażby w latach 90. XX wieku. Po modernizacji kolei to ona powinna być podstawowym środkiem komunikacji - tak z Krakowem, jak i z Śląskiem. Po przejęciu gruntów od PKP chcemy sfinalizować budowę węzła przesiadkowego i parkingu przy dworcu, jednocześnie łącząc dworzec PKP i autobusowy w cały układ, nazywany roboczo „Krzeszowickim Centrum Komunikacyjnym". Może nie tak spektakularne, ale ważne dla mieszkańców sołectw jest montowanie wiat przystankowych i wymiana starych na nowe. Jeżeli możliwości budżetowe będą pozwalały nam uruchomić komunikację w niedziele, to chciałbym wrócić do tego rozwiązania.