Nie masz konta? Zarejestruj się

Libiąż

Miasto ma nowego przyjaciela

28.10.2014 10:22 | 0 komentarzy | 2 553 odsłony | Maciej Kozicki

W poniedziałek Peter Winterling, nauczyciel z Freiburga otrzymał tytuł Przyjaciela Libiąża za organizowanie zagranicznych wymian uczniów z Niemiec i Polski. O tym, co takie wyjazdy dają młodym ludziom, opowiada w rozmowie z Maciejem Kozickim.

0
Miasto ma nowego przyjaciela
W poniedziałek Peter Winterling odebrał tytuł Przyjaciela Libiąża
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Maciej Kozicki: Od blisko 10 lat organizuje pan wymiany zagraniczne dla uczennic gimnazjum we Freiburgu i podopiecznych Zespołu Szkół Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców w Libiążu. Ilu uczniów z nich skorzystało?

Peter Winterling: - Nie liczyłem dokładnie, ale myślę, że łącznie kilkuset.

Czego młodzi się uczą podczas takich wyjazdów?

- Freiburg znajduje się na południowym zachodzie Niemiec. Jest więc mocno oddalony od Polski. Nasi uczniowie niewiele wiedzą o waszym kraju. Gdy wyjeżdżają na wakacje lub ferie, to zwykle do Włoch czy Hiszpanii. Polska jest dla nich egzotyczna. Tradycyjne wartości są w niej wciąż żywe, inaczej niż u nas wygląda tu życie w rodzinie czy szkole. Dzięki wyjazdom poznają swoich sąsiadów, uczą się geografii, historii i świata. Mieszkając u polskich rodzin doświadczają ogromnej gościnności. Tworzą się więzi, które w kolejnych latach często są podtrzymywane.

Trudna polsko-niemiecka historia, szczególnie związana z drugą wojną światową, to kłopotliwy temat dla młodzieży z obu krajów?

- Nie. Dla młodego pokolenia nie jest to takie obciążenie jak dla osób starszych.

Co robi niemiecka młodzież podczas wizyty w Polsce?

- Program jest dość standardowy. Libiąż to świetnie miejsce do uczniowskiej wymiany. Blisko stąd do Krakowa - królewskiego miasta o wspaniałej historii. Młodzi oglądają tam m.in. fabrykę Schindlera. Stałym punktem jest też wizyta w Muzeum Auschwitz-Birkenau, miejscu symbolizującym najgorsze czasy między naszymi narodami. Na naszych uczennicach robi to wstrząsające wrażenie.