Nie masz konta? Zarejestruj się

Kultura

Proszę wsiadać, drzwi zamykać

10.03.2011 12:15 | 0 komentarzy | 7 561 odsłon | red
O Chrzanowskiej Lokomotywie Artystycznej, czyli szansach na zaistnienie, spełnianiu marzeń i występach przed profesjonalnym jury, z pomysłodawcami festiwalu Małgorzatą Liszką i Jackiem Palką rozmawia Marta Głowacka.
0
Proszę wsiadać, drzwi zamykać
Małgorzata Liszka i Jacek Palka - maszyniści Chrzanowskiej Lokomotywy Artystycznej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

O Chrzanowskiej Lokomotywie Artystycznej, czyli szansach na zaistnienie, spełnianiu marzeń i występach przed profesjonalnym jury, z pomysłodawcami festiwalu Małgorzatą Liszką i Jackiem Palką rozmawia Marta Głowacka.

Marta Głowacka: - Czym Chrzanowska Lokomotywa Artystyczna wyróżnia się na tle podobnych konkursów organizowanych w okolicy?
Jacek Palka:
- Przede wszystkim ma dużo kategorii tanecznych, wśród nich taniec współczesny: jazz, klasykę, modern i taniec nowoczesny: hip-hop, freestyle, electric boogie, breakdance. Chcemy również promować zespoły, które tańczą i śpiewają równocześnie.
Małgorzata Liszka: -W tym festiwalu ważne jest to, że oceniamy wszystkie zespoły profesjonalnie. Staramy się ściągać ludzi, którzy coś znaczą w świecie i wokalnym, i tanecznym, bo to jest największa nobilitacja dla młodych artystów, że ocenia ich profesjonalne jury.

Nad tegorocznym chrzanowskim festiwalem honorowy patronat objął Jacek Łumiński. Nie jest tak rozpoznawalny medialnie, jak Jasiek Mela czy Anna Dymna.
M.L.:
- Jacek Łumiński to osoba, która stworzyła od podstaw Śląski Teatr Tańca. Myślę, że to jest dobry patron. Rokrocznie staramy się wybierać osoby, które swoim działaniem i podejściem do życia dają wzór młodym ludziom. Wzór integracji przede wszystkim. W latach ubiegłych był to Marek Kamiński czy Jasiek Mela.
J.P.: - Łumiński nie jest taki znany w Polsce, tylko głównie w środowisku tanecznym. Robił dużo projektów opartych na fundacjach amerykańskich. Dzięki tym działaniom stworzył teatr i metodę wykorzystania tańca z niepełnosprawnymi.

Od zeszłego roku zdobywcy Grand Prix otrzymują stypendia w formie pieniężnej. Pozostałym laureatom wręczane są statuetki.
M.L.:
- W zeszłym roku to były cztery stypendia, każde po 1000 zł. Pieniądze te miały być przeznaczone na warsztaty mistrzowskie ze śpiewu albo tańca, strój dla zespołu lub wyjazd rozwojowy.
J.P.: - Mamy nadzieję, że w tym roku też będą cztery stypendia. Statuetki powstają na Warsztatach Terapii Zajęciowej w Trzebini. Każda pracowania co roku wykonuje jakąś statuetkę, w tym roku jest to pracownia ogrodnicza.

Jedną z nowości regulaminowych są eliminacje do drugiego etapu dla solistów - 19 marca w Chrzanowie.
M.L.:
- W zeszłym roku było 90 solistów. Przesłuchania odbywały się na sali teatralnej i sali odczytowej. Pojawiły się głosy, że nie wszyscy mieli równe szanse. Dlatego w tym roku będą prowadzone eliminacje do drugiego etapu. Zdajemy sobie sprawę, że nie wszyscy mają możliwości nagrania płyty demo i przesłania jej, stąd eliminacje 19 marca. Każdy może przyjechać - tak osoby z powiatu chrzanowskiego i okolicy jak również z dalszych miejscowości.

Chrzanowska Lokomotywa artystyczna jest adresowana do osób w wieku od 7 do 20 lat oraz dzieci, młodzieży i dorosłych niepełnosprawnych.
Harmonogram:
15.03. - ostateczny termin nadsyłania płyt CD z nagraniem konkursowej piosenki przez solistów
19.03. godz. 8.00-16.00 - etap I dla solistów z terenu powiatu chrzanowskiego i okolic w sali teatralnej MOKSiR (rejestracja do dnia 10.03.)
20.03. - publikacja listy startowej uczestników festiwalu zespołów tanecznych i szczegółowego harmonogramu imprezy - strona internetowa MOKSiR
22.03. - umieszczenie na stronie internetowej MOKSiR listy uczestników zakwalifikowanych do II etapu solistów i harmonogramu festiwalu (1.04.)
1.04. - festiwal piosenki
1.04. - festiwal zespołów tańca i piosenki, zespołów tańca nowoczesnego i współczesnego

Więcej informacji i szczegółowy regulamin VI Ogólnopolskiego Integracyjnego Festiwalu Tańca i Piosenki „Chrzanowska Lokomotywa Artystyczna” na stronie www.moksir.chrzanow.pl.

Przełom nr 9 (979) 2.3.2011