Nie masz konta? Zarejestruj się

Drugi Chrzanów?

26.09.2007 00:00
Ktoś, kto ma wielkie pieniądze - chce je zainwestować, budując w Polsce nowoczesne miasto. Padło na Chrzanów. I w dodatku na okolice składowiska odpadów w Balinie. Czy to bajka?
Ktoś, kto ma wielkie pieniądze - chce je zainwestować, budując w Polsce nowoczesne miasto. Padło na Chrzanów. I w dodatku na okolice składowiska odpadów w Balinie. Czy to bajka?
- Zostałem przekonany, że to zamierzenie prawdziwe, i co - więcej realne. Obok Chrzanowa, za autostradą, powstanie wielkie osiedle wraz z całą infrastrukturą techniczną i społeczną. To znaczy - ze szkołami, restauracjami, klubami. Na początek ma liczyć 50 tys. mieszkańców. Drugie tyle, co cała nasza obecna gmina – twierdzi burmistrz Chrzanowa, Ryszard Kosowski.
I przygotowuje się do podpisania umowy. Już w najbliższy czwartek, 27 września, o godz. 10.00 złoży podpis obok podpisu przedstawiciela Instytutu Prawa Spółek i Inwestycji Zagranicznych w Krakowie, który reprezentuje inwestora.
Wynegocjowane porozumienie o współpracy liczy ledwie cztery akapity, zawarte na dwóch kartkach. Podpisane strony zobowiązują się do współpracy przy realizacji „w sposób sprawny i bezkolizyjny” nowoczesnego „osiedla mieszkaniowego wraz z niezbędną infrastrukturą”. Osiedla o wysokim standardzie, postawionym według „jednolitego projektu architektonicznego”.
Kto jest tym tajemniczym inwestorem? Jak zamierza się wyeliminować wpływ składowiska odpadów w Balinie? Na te pytania będziemy chcieli wkrótce uzyskać odpowiedzi, bo warunkują one wiarygodność całego przedsięwzięcia.
Burmistrz Kosowski dodaje tylko, że już przeprowadził rozmowy z prezydentem Jaworzna i burmistrzem Trzebini. Pragnie, aby ta gigantyczna inwestycja połączyła, a nie podzieliła sąsiadów. Mieszkańcy drugiego Chrzanowa będą bowiem pracować w zakładach, jakie powstaną dla nich także w Jaworznie i w Trzebini.
Bogumił Kurylczyk

Na ilustracji: Osiedle domów o wysokim standardzie ma powstać na północ od autostrady, między węzłem Balińskim a węzłem w Byczynie

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 39 (804)
  • Data wydania: 26.09.07

Kup e-gazetę!