Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Mieszkańcy bloków będą płacić mniej za śmieci. To propozycja związku komunalnego

08.04.2021 08:30 | 9 komentarzy | 3 304 odsłony | Agnieszka Filipowicz
Związek Międzygminny Gospodarka Komunalna w Chrzanowie planuje od 1 lipca obniżkę opłaty śmieciowej. Nie będzie jednakowa dla wszystkich. Skorzystać mają mieszkańców zabudowy wielorodzinnej.
9
Mieszkańcy bloków będą płacić mniej za śmieci. To propozycja związku komunalnego
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

To ma być kompromisowe rozwiązanie. Wszystko wskazuje na to, że nie będzie różnicowania stawki na poszczególne gminy, o co wnioskował burmistrz Chrzanowa Robert Maciaszek, ale na zabudowę wielorodzinną i jednorodzinną. Ponad 43 procent chrzanowian mieszka w blokach, więc na tej zmianie najbardziej skorzysta Chrzanów.
- Przepisy dopuszczają różnicowanie stawki opłaty śmieciowej w oparciu o to kryterium - tłumaczy Arkadiusz Pypłacz, przewodniczący zarządu ZMGK.

Pierwotnie zakładano, że różnica w wysokości opłat wyniesie aż 30 procent na korzyść mieszkańców bloków. Stawka za śmieci od osoby wynosiłaby dla nich 23 zł, a dla mieszkańców domów jednorodzinnych - 32 zł. Z kolei ulga za kompostowanie zostałaby zmniejszona z 4 zł do 3 zł. Taką propozycję rozważano w gronie delegatów poszczególnych gmin. Już wiadomo, że te ustalenia są nieaktualne.

- Robimy kolejne przeliczenia. Musimy wziąć pod uwagę słabszej segregacji odpadów w blokach i konieczności intensywniejszej edukacji ekologicznej wśród mieszkańców zabudowy wielorodzinnej - tłumaczy szef związku.
Dodaje, że różnica w stawce opłaty śmieciowej będzie więc niższa niż 30 procent.

Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, tak duża, bo aż 9-złotowa różnica stawki dla mieszkańców bloków i domów, natrafiła na opór części samorządowców. Co prawda koszty odbioru odpadów i transportu śmieci z budynków wielorodzinnych są mniejsze, ale z kolei - mieszkańcy bloków gorzej segregują odpady niż właściciele domów jednorodzinnych.

Na razie więc dyskusja o ewentualnych nowych stawkach jeszcze trwa.