Nie masz konta? Zarejestruj się

Praca, biznes, edukacja

Nowy rok szkolny. Czy będzie więcej autobusów?

30.08.2020 18:00 | 0 komentarzy | 3 809 odsłony | Michał Koryczan

1 września uczniowie wracają do szkół. Autobusami będzie podróżować więcej osób niż przez ostatnie miesiące. Tymczasem w pojazdach wciąż obowiązuje limit pasażerów.

0
Nowy rok szkolny. Czy będzie więcej autobusów?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Również od 1 września na liniach obsługiwanych prze ZKKM w Chrzanowie wprowadzone zostaną rozkłady jazdy sprzed epidemii. Na trasę wyjedzie więcej autobusów niż obecnie.

Trzeba jednak pamiętać, że zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów, środkiem publicznego transportu zbiorowego można przewozić jednocześnie nie więcej osób niż wynosi 100 proc. liczby miejsc siedzących albo 50 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących. W tym drugim przypadku połowa miejsc siedzących ma być niezajęta.

Przykładowo więc pojazd marki Solaris, mający 92 miejsca może przewozić 46 osób. Pojawiają się obawy, czy autobusy zabiorą z przystanków wszystkich pasażerów. Zwłaszcza w godzinach porannych i popołudniowych, gdy młodzież dojeżdża do szkół oraz z nich wraca.

- Z dotychczasowych, corocznych doświadczeń wynika, że w pierwszej połowie września niemal wszyscy uczniowie uczęszczają do szkoły. Od drugiej połowy września na kursach typowo szkolnych frekwencja jest już znacznie mniejsza. W sytuacjach, gdy będzie występować przepełnienie w autobusach, postaramy się zdublować te kursy. Pojadą wówczas dwa autobusy równocześnie. Oczywiście jeśli będzie taka możliwość, bo może się okazać, że nie ma już w rezerwie autobusu z kierowcą i nie będzie czego posłać. Myślę też, że nie wszyscy uczniowie będą jak dotychczas korzystać z autobusów. Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne wybiorą podróż samochodem w kilka osób - mówi Marek Dyszy, przewodniczący zarządu ZKKM.

 

Przeczytaj również:

Pieniądze czekają na uczniów. Kto może je dostać?

Ceny biletów idą w górę

Auta w rowie w środku Puszczy Dulowskiej

To miejsce w Babicach zmieni się nie do poznania (WIDEO, ZDJĘCIA)

Alert pogodowy. Uwaga na burze z gradem i silny wiatr

Koronawirus. W Małopolsce znowu najwięcej zakażeń (RAPORT)

To były pierwsze ligowe mecze w historii klubu z Trzebini

Muzeum poszukuje pamiątek strażackich

Piłkarska sobota. Sprawdź wyniki meczów