Nie masz konta? Zarejestruj się

Powiat chrzanowski

Łączenie szpitalnych oddziałów jest celowe

19.04.2018 19:45 | 5 komentarzy | 10 551 odsłon | Marek Oratowski

Ponad cztery godziny trwała w czwartek dyskusja nad audytem chrzanowskiego szpitala. Potwierdziła najważniejsze założenia programu naprawczego, przygotowanego przez dyrektora.

5
Łączenie szpitalnych oddziałów jest celowe
Mirosława Trojnacka przedstawia wyniki audytu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Audyt trwał trzy miesiące. Miał wskazać możliwości pozyskania dodatkowych przychodów oraz zmniejszenia kosztów.

- Proponujemy łączenie oddziałów chorób wewnętrznych i chirurgicznych. A w to miejsce dobrze byłoby rozszerzyć działalność o geriatrię i medycynę paliatywną - sugerowała audytor Mirosława Trojnacka z Firmy Doradczo-Szkoleniowej Ekspertus z Mikołowa, specjalistka rachunkowości zarządczej.

W kuluarach padały jednak pytania, czy znajdą się lekarze tych specjalności. Ordynatorzy kolejny raz przekonywali, że po połączeniu pacjenci po prostu nie zmieszczą się na jednym oddziale.

Audytorka oceniła, że z 510 szpitalnych łożek efektywnie wykorzystywanych jest 374. Zasugerowała, by lekarzy zamiast na umowy o pracę zatrudniać na kontraktach. Jej zdaniem duże rezerwy tkwią w poprawności rozliczeń z NFZ. Zasugerowała, że za niektórych pacjentów lecznica mogłaby dostać większe pieniądze jedynie inaczej kwalifikując niektóre schorzenia, zwłaszcza przy kilku chorobach współistniejących.

Za ubiegły rok szpital przyniósł 3,9 miliona złotych straty. Po utworzeniu tzw. sieci szpitali zmieniły się zasady finansowania. To prowadzi niekiedy do podejmowania trudnych decyzji.

- Za pacjentów ponad ustalony ryczałt NFZ nam nie płaci. Dlatego ze względów czysto finansowych oddziały chirurgii będą musiały przyjmować o 30-40 procent mniej pacjentów - tłumaczył dyrektor lecznicy Waldemar Stylo.

Ostateczną decyzję o zmianach w szpitalu podejmie zarząd powiatu, kierując się wynikami 300-stronicowego audytu. Szerzej o jego wynikach napiszemy w papierowym wydaniu "Przełomu".