Nie masz konta? Zarejestruj się

Powiat chrzanowski

Przyszli emeryci stoją w kolejce w ZUS-ie

01.09.2017 13:00 | 3 komentarze | 3 688 odsłony | Marek Oratowski

Od 1 września można składać wnioski o emerytury w związku z obniżeniem wieku uprawniającego do tego świadczenia. Dlatego w piątek rano w chrzanowskim oddziale ZUS-u ustawiła się długa kolejka.

3
Przyszli emeryci stoją w kolejce w ZUS-ie
W chrzanowskim oddziale ZUS-u mieszkańcy obsługiwani są na sześciu stanowiskach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Od 1 października wchodzą w życie przepisy obniżające wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. W ostatnim kwartale tego roku skorzystać może z tej możliwości dodatkowo 331 tysięcy osób w całym kraju. W powiecie chrzanowskim to prawie pięć tysięcy osób. Przy czym większość stanowią renciści lub pobierający świadczenia przedemerytalne.

Wniosek można złożyć najwczesniej 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego. To oznacza, że mieszkańcy kończący wiek uprawniający do emerytury na przykład w listopadzie nie powinni tego jeszcze robić. Ich dokumenty nie zostaną przyjęte.

Na wydanie decyzji urzędnicy mają miesiąc.

W chrzanowskim oddziale ZUS-u już o godzinie ósmej kolejka liczyła czterdzieści osób. Oprócz pięciu stanowisk w sali obsługi klienta, konieczne było także udostępnienie znajdującego się w holu wejściowym okienka dziennika podawczego. Pracownicy mają jednak nadzieję, że sytuacja w najbliższych dniach się rozładuje i nie będzie dużych kolejek.