Nie masz konta? Zarejestruj się

MAŁOPOLSKA

Propozycja wycieczki rowerowej ze Sławkowa na Pustynię Błędowską

30.05.2024 11:00 | 0 komentarzy | 3 843 odsłony | Łukasz Dulowski
Trasa jest ekscytująca, bo będziemy jechać wzdłuż Białej Przemszy, miniemy Centurię, a potem zobaczymy morze piasku. Poza tym sporo innych atrakcji.
0
Propozycja wycieczki rowerowej ze Sławkowa na Pustynię Błędowską
Biała Przemsza na trasie ze Sławkowa na Pustynię Błędowską
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zaczynamy na Rynku w Sławkowie, gdzie znów działa słynna karczma Austeria z XVIII w. Piękny przykład drewnianej architektury. Niedaleko, przy Świętojańskiej, stoi ładnie odnowiony kościółek św. Jakuba.

Rozlewiska Białej
Czerwony szlak zaprowadzi nas do doliny, którą płynie Biała Przemsza. Urokliwy, trzykilometrowy odcinek. Docieramy do Okradzionowa, dzielnicy Dąbrowy Górniczej. Tutaj znajdują się bardzo ciekawe zabudowania dawnego młynu Freya. Robi wrażenie ceglana część mieszkalna.
Dalej kierujemy się za czerwonymi znakami. Kilometr asfaltową drogą i skręt w las. Mijamy przysiółek Kuźniczka i za parę minut jesteśmy nad rozlewiskami rzeki Białej. Cudowne miejsce. Przed nami m.in. kępy turzycy i tataraku. To również ptasi raj, ale nad Białą żyją też nutrie, które prawdopodobnie uciekły z niewoli. Kawałek dalej pokonujemy mostek nad Białą Przemszą i proponuję trzymać się szutrowej trasy, żeby dojechać do Łazów Błędowskich (asfaltowa szosa).

Polska Sahara
Od tej chwili cały czas podróżujemy drogą prowadzącą, przez Błędów, do Chechła. Na tym odcinku zobaczymy rzekę Centurię, leniwie płynącą przez łąki. Kluczewską w Chechle dojeżdżamy do skrzyżowania przy markecie Dino, skręt w prawo i prosto do punktu widokowego Dąbrówka na skraju Pustyni Błędowskiej.
Dawno temu rosły tutaj bory sosnowe. W XIII w. człowiek "uwolnił" pustynię, bo zaczął wycinać lasy, co wiązało się z bardzo intensywną eksploatacją olkuskich rud srebra i ołowiu. Drewno było potrzebne do wzmacniania konstrukcji szybów i sztolni, a także do wytwarzania węgla drzewnego. Odsłonięte, grube pokłady piasków nie zarastały już lasem. Pierwotnie pustynia zajmowała 150 kilometrów kwadratowych. Dzisiaj obszar ten skurczył się do 33 km kw., ale i tak robi piorunujące wrażenie.

Miejsce bitwy
Wracamy drogą asfaltową do Błędowa. Jakieś pół kilometra za kościołem skręt w lewo. Szlak rowerowy wiedzie przez las i doprowadzi do miejscowości Laski. Potem drogą do Krzykawki. Dla wytrawnych rowerzystów alternatywa: niebieski szlak przez Lasy Krzykawskie, a na trasie pomnik powstańców styczniowych, gdzie w słynnej bitwie z Moskalami zginął pułkownik Francesco Nullo.
W samej Krzykawce warto zobaczyć ogólnodostępny dwór z XVIII w. Stąd szlakiem niebieskim zjeżdżamy asfaltową drogą do samego Sławkowa. Wspaniały odcinek z piękną panoramą. Życzę miłych wrażeń podczas wycieczki.