Nie masz konta? Zarejestruj się

Komunikacja

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Ilu ludzi ginie na drogach?

20.11.2022 17:40 | 0 komentarzy | 1 434 odsłona | Agnieszka Filipowicz
Dziś jest trzecia niedziela listopada, a więc - Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, na całym świecie w wypadkach drogowych ginie co roku około 1,3 mln ludzi.
0
Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Ilu ludzi ginie na drogach?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Statystyki są tylko liczbami, ale za każdym wypadkiem drogowym kryje się ludzki dramat. Właśnie dlatego obchodzony jest Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Wydarzenie ma upamiętnić wszystkich tych, którzy zginęli lub zostali ciężko ranni wskutek wypadków drogowych, oraz zwrócić uwagę na cierpienie wszystkich poszkodowanych tymi tragicznymi zdarzeniami. Rodziny, które straciły najbliższych w wypadkach, nierzadko przez wiele lat nie potrafią sobie poradzić z traumą.

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że na całym świecie w wypadkach drogowych ginie co roku o 1,3 mln ludzi, a kolejne 20-50 milionów zostaje rannych. Wielu z nich do końca życia nie odzyskuje pełnej sprawności.

Jak wyglądają statystyki w powiecie chrzanowskim za ubiegły rok? Doszło do 38 wypadków, w których zginęło 5 osób, a 37 z zostało rannych. Policja przypomina, że najczęściej do wypadków dochodzi przez nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, niedostosowanie prędkości do panujących warunków ruchu oraz nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu.

Czy wiesz, że...Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych obchodzony jest od 2005 r. z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Organizatorami obchodów są: Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Stowarzyszenie Pomocy Ofiarom Wypadków i Katastrof Komunikacyjnych oraz Przemocy "Przejście", Instytut Transportu Samochodowego i Centrum Inicjatyw na rzecz poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.