Nie masz konta? Zarejestruj się

Ławy czekają

29.10.2003 00:00
Kandydowanie na ławników do sądu rejonowego i okręgowego było w tym roku prawie tak popularne, jak start w ubiegłorocznych wyborach samorządowych.
Kandydowanie na ławników do sądu rejonowego i okręgowego było w tym roku prawie tak popularne, jak start w ubiegłorocznych wyborach samorządowych. O jedno miejsce w naszym powiecie ubiegały się średnio cztery osoby. Rekord padł w Chrzanowie – 280 kandydatów na 49 miejsc (5,71 kandydata na miejsce).
Wśród wybranych sporo jest osób bezrobotnych, emerytów (do 65 lat), kobiet. Wielu chętnych pracujących przekalkulowało jednak profity płynące z pełnienia tego mandatu i uznało, że ekwiwalent urlopowy należny za nieobecność w pracy z racji uczestniczenia w posiedzeniach sądu nie pokryje im kosztów dojazdu, nie wspominając już o kawie i drugim śniadaniu.
W minionym tygodniu kandydatury na ławników zaopiniowane przez specjalnie powołane zespoły przedstawiono radom gmin. Rady wybrały.
- Na początku stycznia prezes sądu odbierze od ławników przyrzeczenia. Po spotkaniu, na którym wyjaśnimy specyfikę orzekania w każdym z wydziałów, ławnicy przystąpią do normalnej pracy – wyjaśnia sędzia Janusz Kawałek, wiceprezes Sądu Rejonowego w Chrzanowie.
Tuż przed wyborami ministerstwo sprawiedliwości zwróciło uwagę na konieczność wyeliminowania z grona kandydatów na ławników tych osób, które mają rekomendacje partyjne, bo ławnik, podobnie jak sędzia, powinien być apolityczny.
Jak poinformował radnych w Chrzanowie wiceprzewodniczący rady Marek Świtalski, który przewodniczył zespołowi weryfikującemu kandydatury na ławników, na wieść o tym, trzy chrzanowskie partie wycofały zgłoszenia. Niektórzy ich kandydaci pojawili się w nowych zgłoszeniach, ale już jako osoby rekomendowane przez stowarzyszenia lub grupy mieszkańców.
Nowi ławnicy obejmą swe funkcje na czteroletnią kadencję 1 stycznia 2004.
Kogo wybrali radni poszczególnych gmin na ławników, jakie przysługuje im wynagrodzenie, czytaj na s. 16.

Co może ławnik
Ławnicy mają takie same prawa jak sędziowie, tyle że nie przewodniczą rozprawom. Mogą zadawać pytania świadkom i stronom, a przy głosowaniu nad wyrokiem ich zdanie liczy się tak samo, jak zdanie sędziego zawodowego. Ponieważ ławników jest zawsze więcej niż sędziów zawodowych, może się zdarzyć, że sędzia lub sędziowie będą przegłosowani. Ławnicy orzekają w sprawach karnych i rodzinnych oraz w sądach pracy.

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 43 (604)
  • Data wydania: 29.10.03

Kup e-gazetę!