Nie masz konta? Zarejestruj się

Strażnicy z polonezem

04.02.2003 00:00
W Straży Miejskiej w Chrzanowie pracuje obecnie 13 osób. Czy to wystarczy?
W Straży Miejskiej w Chrzanowie pracuje obecnie 13 osób. Czy to wystarczy?
- Aby nasza straż mogła normalnie funkcjonować potrzebujemy 25 ludzi. Obecnie, na jednego strażnika przypadają cztery tysiące mieszkańców gminy Chrzanów. To za dużo. Nie mam jednak śmiałości apelować o zwiększenie etatów w straży miejskiej. Zdaję sobie sprawę z mizerii budżetowej w gminie.
Strażnicy nie pełnią dyżurów przez całą dobę.
- Od 1997 roku strażnicy pracują na dwie zmiany: od godziny szóstej do czternastej i od czternastej do dwudziestej drugiej. Wcześniej pracowali tylko w godzinach pracy urzędu, czyli od godziny siódmej do piętnastej.
Z okazji dziesięciolecia chrzanowskiej straży miejskiej trzech funkcjonariuszy otrzymało wyróżnienia i nagrody pieniężne.
- Robert Szczepaniak, Rafał Moskwa i Robert Puz otrzymali nagrody za najdłuższy staż oraz za wzorową postawę. Robert Szczepaniak został również awansowany do stopnia inspektora SM.
Z jakimi problemami boryka się dzisiaj straż miejska?
- Najbardziej przeszkadza nam niestabilność przepisów prawa. Strażnik miejski nie ma np. uprawnień funkcjonariusza publicznego i w związku z tym musi płacić za korzystanie z danych osobowych mieszkańców. Nie ukrywam, że kłopotliwym dla nas jest także fakt, iż posiadamy tylko jeden samochód: wysłużonego poloneza.
Proszę wymienić najważniejsze zadania straży.
- Straż miejska dba o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, o czystość i porządek w mieście oraz gminie, o przestrzeganie przepisów Ustawy o wychowaniu w trzeźwości, a także pilnuje, by właściciele zwierząt należycie się nimi opiekowali. To najbardziej podstawowe zadania straży miejskiej. Robimy jednak dużo więcej.
Kto może zostać strażnikiem miejskim?
- Osoba, która ukończyła 21 lat, ma co najmniej średnie wykształcenie oraz cieszy się nienaganną opinią i nie była karana sądownie. Spośród trzynastu chrzanowskich strażników miejskich pięciu ma wyższe wykształcenie, a trzech kolejnych kontynuuje studia. Pozostali mają wykształcenie średnie lub pomaturalne.

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 5 (566)
  • Data wydania: 04.02.03

Kup e-gazetę!