Nie masz konta? Zarejestruj się

Alwernia

Charytatywne nakrętki mogą być zbierane jeszcze tylko przez rok

04.05.2023 20:21 | 5 komentarzy | 3 867 odsłony | Alicja Molenda
Wiele instytucji zainwestowało w estetyczne, metalowe pojemniki - serduszka, służące do zbierania plastikowych nakrętek. Za rok, nie będzie ich już można zbierać osobno.
5
Charytatywne nakrętki mogą być zbierane jeszcze tylko przez rok
Kosze na nakrętki za rok prawdopodobnie nie będą już potrzebne Chrzanów - przed MOKSiR
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Jak podał portal Prawo.pl, zbieranie „charytatywnych nakrętek" potrwa tylko do połowy 2024 r.

Wszystko za sprawą unijnej dyrektywy SUP, zgodnie z którą od połowy 2024 roku wszystkie nakrętki plastikowe w całej Unii Europejskiej mają być fabrycznie przytwierdzone do opakowania od napoju - butelki czy kartonu. Niektóre firmy, również w Polsce, już stosują przepisy tej dyrektywy tłumacząc to względami środowiskowymi. Dzięki temu recyklingowi można poddać całe opakowanie.

Według Szymona Dziak-Czekana ze stowarzyszenia Polski Recykling, zbieranie nakrętek było po pierwsze nauką selektywnej zbiórki u źródła, a po drugie - fundacje mogły na tym nieco zarobić, a później kupować za to sprzęt rehabilitacyjny dla ośób nepełnosprawnych. - Ale jeżeli w całej Polsce mamy już od kilku lat odbiór odpadów komunalnych w podziale na pięć frakcji, to zbieranie nakrętek oddzielnie traci sens - powiedział.

Piotr Szewczyk, zastępca dyrektora Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych Orli Staw, o zbiórkach charytatywnych mówi, że dziś zbieranie nakrętek to trochę ekościema i wprowadzanie chaosu informacyjnego.

- Zyskujemy na nich niewielką ilość zebranych nakrętek, ale tracimy pozostałą, odkręconą część, bo te odkręcone nakrętki trafiają w sortowni do frakcji drobnej, a stamtąd nikt już ich nie odzyska. Stąd unijny nakaz przytwierdzania nakrętki do butelki - wyjaśnił ekspert, cytowany przez Prawo.pl.

 

Źródło informacji: prawo.pl, PAP