Nie masz konta? Zarejestruj się

Alwernia

Nowy prezes spółki komunalnej wystraszył dziś radnych: macie przestarzałe oczyszczalnie i sieć wodociągową

27.08.2019 20:45 | 5 komentarzy | 5 856 odsłon | Agnieszka Filipowicz

Alwernia nie ma rzetelnie zinwentaryzowanej sieci wodociągowej, a jej dwie oczyszczalnie wymagają gruntownej i - co za tym idzie - kosztownej modernizacji. Dziś nowy szef Zakładu Usług Komunalnych w Alwerni Zygmunt Ziajka, przytaczając te fakty na połączonym posiedzeniu miejskich komisji, wprawił radnych w konsternację.

5
Nowy prezes spółki komunalnej wystraszył dziś radnych: macie przestarzałe oczyszczalnie i sieć wodociągową
Zygmunt Ziajka przedstawił radnym sytuację dotyczącą gminnych oczyszczalni i sieci wodociągowej w Alwernii, Dobrze nie jest
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W konsternację, albo po prostu - jak skonstatował szef Rady Miejskiej Alwerni Tomasz Tomaszewski - solidnie wystraszył.
Bo sytuacja nie przedstawia się optymistycznie. Po pierwsze - przestarzała, awaryjna sieć wodociągowa, w części azbestowa, wymaga wymiany. Po drugie - dwie oczyszczalnie nadają się tylko do modernizacji. Co prawda projekt na przebudowę jednej otrzymał obietnicę dofinansowania w kwocie ponad 5 mln zł, ale - zdaniem szefa alwernijskiego ZUK - wymaga on zmiany, bo w przeciwnym razie po zakończeniu zadania nie zostanie spełniony tzw. efekt ekologiczny. Co oznacza jedno - Unia do tej przebudowy się nie dołoży, czyli projektu nie rozliczy. Po trzecie - rosnące ceny na rynku powodują, że koszty przebudowy oczyszczalni będą zwyżkować i to znacząco. Już teraz wzrost cen za urządzenia sięgnął 60 procent.

Więcej na ten temat w papierowym wydaniu gazety.