Nie masz konta? Zarejestruj się

Informator

Lokata bankowa – sprawdź, czego jeszcze o niej nie wiesz

21.05.2014 12:32 | 0 komentarzy | 8 283 odsłon | red
Lokata bankowa przyciąga wielu klientów swoją stabilnością i zapewnieniem bezpieczeństwa środkom, które na niej umieścimy. Warto jednak pamiętać, że lokata lokacie nierówna.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Lokata bankowa przyciąga wielu klientów swoją stabilnością i zapewnieniem bezpieczeństwa środkom, które na niej umieścimy. Warto jednak pamiętać, że lokata lokacie nierówna.

Produkty oferowane przez poszczególne banki mogą różnić się zarówno okresem trwania, jak też minimalną kwotą, od której rozpoczynamy oszczędzanie. Stopa oprocentowania, podobnie jak wcześniejsze kryteria, także jest różna w zależności od oferty konkretnej placówki bankowej. Zanim zatem wybierzemy najkorzystniejsze dla siebie rozwiązanie, musimy zapoznać się z podstawowymi zagadnieniami występującymi w tematyce lokat bankowych.

Jednym z najważniejszych terminów, z jakimi przyjdzie nam się zmierzyć jest oprocentowanie nominalne. Stanowi ono kwotę zysku, jaki odniesiemy w czasie rzeczywistym. Wylicza się go przy pomocy wartości stopy oprocentowania podawanej przez bank. Warto pamiętać, że oprocentowanie nominalne nie zawiera w sobie kapitalizacji, a więc nie uwzględnia częstotliwości, z jaką bank zwiększa kwotę naszych oszczędności o odsetki. W skład oprocentowania nominalnego nie wchodzi również podatek od dochodów kapitałowych, który wynosi 19%.

Podczas szczegółowego zapoznawania się z ofertą placówki bankowej możemy natknąć się na termin podatku Belki. Jest on niczym innym, jak wspomnianym wyżej podatkiem od inwestycji kapitałowych, wynoszącym 19% wypracowanego dochodu. Jego pobranie należy do obowiązku banku, w którym mamy założoną lokatę.

Wiele osób, rozważając możliwości oszczędzania zastanawia się, jaki okres lokaty będzie dla nich najkorzystniejszy. Lokata krótkoterminowa sprawdzi się w przypadku planowania większych zakupów bądź remontu w niedalekiej przyszłości. Wówczas okres trzymiesięcznego zamrożenia funduszy będzie odpowiedni. Jeśli jednak myślimy o zabezpieczeniu przyszłości dorastającej pociechy lub odkładaniu pieniędzy na bardziej dalekosiężne cele, wówczas powinniśmy rozważyć założenie lokaty długoterminowej.

Innym, równie często zadawanym pytaniem jest to, czy lepiej wybrać oprocentowanie zmienne, czy też stałe. Pole naszego wyboru jest zazwyczaj tylko pozorne, gdyż placówki bankowe ustalają te kwestie za nas, przypisując stałą stopę oprocentowania lokatom krótkoterminowym, zmienną zaś lokatom nastawionym na dłuższy czas trwania.

(zew)